Вести од месец Јули, 2020

Албанецот Бруно Дита - најново засилување на Шкендија

​Како и што се најавуваше уште минатиот месец, Шкендија денеска официјално го промовираше едно од најголемите свои засилувања за новата сезона, албанскиот интернационалец Бруно Дита.

Прочитај повеќе

Младите „вардарци“ Омерагиќ и Игњатов со двегодишни договори со Хајдук

​Вардар пред почетокот на новата сезона загуби уште два огромни таленти на македонскиот фудбал, Азер Омерагиќ и Леонид Игњатов, и двајцата членови на репрезентацијата на Македонија за играчи до 19 години.

Прочитај повеќе

Шкупи подобар од Вардар Форино на пријателскиот дуел во Гостивар

​Шкупи славеше против второлигашот Вардар Форино со 2-1 на пријателскиот натпревар кој се одигра во Гостивар.

Прочитај повеќе

Волфсбург сака да го купи Стефан Ристовски, Спортинг Лисабон бара 4 милиони евра отштета

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски би можел од следната сезона да се пресели во Бундес-лигата. За него е заинтересиран германскиот бундеслигаш Волфсбург. Раководството на овој клуб отпочнало преговори за ангажман на Ристовски, а Спортинг Лисабон за него одреди отштета од 4 милиони евра.

Прочитај повеќе

Вардар, конечно, ги почна подготовките: Со четири нови имиња Васоски во обид да формира конкурентен тим (ФОТО)

​Најтрофејниот македонски клуб Вардар, конечно, на само десет дена пред почетокот на првенството ги стартуваше подготовките за новата сезона 2020/21 во Првата македонска фудбалска лига. По многу неизвесност и дилеми, сепак, „црвено-црните“ во базата во Хиподром го одржаа првиот тренинг.

Прочитај повеќе

G-G32VEZ5NYJ