Вести од месец Април, 2020

Ристовски и Жута во најдобриот тим на декадата на Ријека

​Преку изборот на своите фанови, хрватскиот прволигаш Ријека го избра најдобриот свој состав во последната декада, од 2010 до 2020 година.

Прочитај повеќе

Второлигашите бараат проширување на Првата лига на 16 екипи

Управниот Одбор при Фудбалската Федерација на Македонија доби допис од клубови од двете втори и од третите лиги, кои бараат прекин на сезоната во нивните рангови на натпреварувања, но и проширување на Првата лига од 10 на 16 екипи.

Прочитај повеќе

ФФМ ги предаде амбулантните возила во трајна сопственост на Градската болница

Фудбалската федерација на Македонија денеска ги предаде во трајна сопственост трите амбулантни возила кои нашата „Куќа на фудбалот“ ги набави за потребите на Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ (стара Градска болница) во Скопје.

Прочитај повеќе

УЕФА одлучи: Вардар ќе игра во ЛШ ако сезоната не заврши, првенствата во Европа мора да завршат до 3. август

​Преку видеоконференција Извршниот одбор на УЕФА денеска одржа состанок на кој е донесена одлука околу европските натпреварувања. Одлучено е, доколку сезоната не се заврши во националните првенства, местата за настап во европските купови следната сезона ќе се определуваат според остварените резултати до моментот на прекин на лигите.

Прочитај повеќе

Сејдини: Нестрпливо го чекаме денот кога пак ќе се радуваме на фудбал...

Првиот човек на Фудбалската Федерација на Македонија, Муамед Сејдини, со отворено писмо до спортската јавност се осврна на големата криза со коронавирусот и нејзиното влијание врз македонската фудбалска сцена. Тој најави дека во најскоро време ќе биде обелоденет планот за довршување на сезоната, потенцирајќи дека откажување на првенството е последн

Прочитај повеќе

G-G32VEZ5NYJ