Вести од месец Март, 2020

Мечот Македонија - Косово повторно ќе биде одложен

УЕФА е подготвена повторно да ги одложи натпреварите од завршницата на Лигата на Нации, меѓу нив и дуелот меѓу Македонија и Косово што неодамна беше презакажан за 4 јуни. Зголеменото ширење на коронавирусот и стравувањата дека ниту на почетокот на јуни нема да има нормални услови за фудбал се причините поради кои европската куќа на фудбалот е подго

Прочитај повеќе

Второлигашите го кренаа гласот - бараат помош од Владата

Влошената состојба на економски план не само во мак-фудбалот, туку и целокупно во државата, ги натера фудбалските второлигаши да го кренат гласот и да достават барање за помош до Владата. Фудбалската сезона е во прекин и се уште нема најава кога натпреварувањето би можело да продолжи, а второлигашите се жалат дека без државна помош тешко дека ќе ус

Прочитај повеќе

Пандев: Да бидеме одговорни, само со дисциплина ќе го победиме вирусот

​Капитенот на македонската репрезентација, Горан Пандев преку официјалните профили на Фудбалската федерација на Македонија испрати порака за одговорност на секој граѓанин на земјата, секој поединец кој треба да даде свој допринес во спречувањето на коронавирусор.

Прочитај повеќе

Џенова не го пушта во пензија: Пандев ќе игра уште една година

Горан Пандев е подготвен да ја продолжи кариерата за уште една година, откако доби понуда за такво нешто од управата на Џенова. Челниците на клубот се презадоволни од Македонецот, па по неговите одлични партии со кои беше од огромна помош во борбата за опстанок Џенова сака да го задржи Пандев во својот играчки состав и за сезоната 2020/2021.

Прочитај повеќе

Националниот тим ќе донира во борбата против коронавирусот

Фудбалската репрезентација на Македонија е првиот спортски колектив од државата кој одлучи да даде финансиска донација во фондот за помош од коронавирусот. Во овие тешки мигови, фудбалерите и стручниот штаб се очекува да соберат околу 40.000 евра и да ги уплатат на жиро-сметката на Фондот за борба со Covid-19.

Прочитај повеќе

G-G32VEZ5NYJ