Вести од месец Септември, 2019

Левандовски ќе ја предводи Полска на дуелот против Македонија и во Варшава

Селекторот на Полска Јержи Бржечек, го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета за претстојните квалификациски натпревари против Летонија и против Македонија (13 октомври во Варшава). Нападот ќе го предводи напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски, а на листата на повикани се и Кжиштоф Пјонтек и Аркадиуш Милик.

Прочитај повеќе

Ѓоргиевски единствен дебитант за двомечот со Црна Гора и Казахстан

Фудбалерот на Вождовац, Марко Ѓоргиевски, е единствениот дебитант што е повикан од селекторот на младинската репрезентација, Благоја Милевски, за претстојниот двомеч од квалификациите против селекциите на Црна Гора и на Казахстан.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ТИМ НА 8. КОЛО!

Вардар го доби и дербито против Академија Пандев од 8. коло во Првата македонска фудбалска лига со што дополнително се зацврсти на врвот од табелата. Во дебито, пак, на клупата на Шкупи, Ќатип Османи стигна до триумф против поранешниот свој клуб, Шкендија. Силекс запиша значајна победа против Работнички, а Македонија ЃП извојува гостински триумф в

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Аврамовски од пенал ги реши „пандевци“

Вардар го совлада составот на Академија Пандев со 1-0 и му го нанесе првиот првенствен пораз во осмото коло. „Црвено-црните“ се одлепија бодовно на четири бода пред денешниот противник, а пред актуелниот шампион Шкендија имаат дури девет бода предност.

Прочитај повеќе

Пенал-трилер во Тетово: Ренова го скрши отпорот на Борец (видео)

Ренова и Борец одиграа драматичен натпревар во кој домашниот тим победи со 2-1, откако судијата Мечкаровски во последните десет минути досуди два пенали.

Прочитај повеќе

G-G32VEZ5NYJ