Вести од месец Јули, 2019

Франговски нов комесар за натпревари при ФФМ, на местото на Дојчиновски

Фудбалската федерација на Македонија го смени досегашниот комесар за натпреварување, Васко Дојчиновски. На седницата на УО на ФФМ која се одржа вчера, Дојчиновски е разрешен од функцијата, а неговото место ќе го заземе Игoр Франговски.

Прочитај повеќе

Вардар ја победи Касимпаша на последниот тест во Словенија

Македонскиот прволигаш Вардар го победи турскиот тим Касимпаша со 1-0 во последниот натпревар од летните подготовки во Словенија. Тоа е втор триумф за „црвено-црните“, не сметајќи ги двата теста кои не го дочекаа крајот поради лошите временски услови.

Прочитај повеќе

Вардар славеше над Рогашка

Вардар стигна до првата победа на летните подготовки во Словенија откако „црвено-црните“ триумфираа над составот на Рогашка со минимални 2-1.

Прочитај повеќе

Европа и кажа „чао“ на Шкендија: Реми против Дуделанж во Луксембург

Македонскиот првак Шкендија е елиминиран од Дуделанж во второто квалификациско коло од Лигата на Европа. Нашиот шампион ремизираше (1-1) на реваншот во Луксембург, но поразот од Скопје (1-2) беше клучен за елиминацијата.

Прочитај повеќе

Голот што стави точка на европскиот кошмар на Шкендија (видео)

Шкендија е на прагот на поразот и на реванш-дуелот против Дуделанж, откако македонскиот првак прими гол во 78. минута од реваншот во Луксембург (1-0).

Прочитај повеќе

G-G32VEZ5NYJ