Вести од месец Април, 2019

Победа загуби и од Академија Пандев: Со крупни чекори кон Втората лига (ВИДЕО)

​Прилепска Победа не успеа да стигна до, се чини, последната можност за обид за прволигашки спас откако загуби од Академија Пандев со 1-3 (0-0) во заостанатиот натпревар од 24. коло во ПМФЛ кој се одигра денеска во Турново.

Прочитај повеќе

Соопштение од Шкупи: Каран останува тренер!

​По информациите од Турција за осудата на Умит Каран за сексуално злоставување од 2016 година, преку официјално соопштение се огласи и чаирскиот прволигаш Шкупи во кое се вели дека Каран останува тренер на клубот до конечното завршување на комплетната судска постапка.

Прочитај повеќе

Голманот Кико Наумовски во тимот на сезоната на Малта

Македонскиот фудбалски интернационалец Кристијан Наумовски е избран во најдобриот тим на сезоната 2018/19 во првенството на Малта. Голманот на Биркиркара имаше одлични настапи во шампионатот на Малта и сосема заслужено е избран меѓу најдобрите единаесетмина.

Прочитај повеќе

НАЈДОБАР ИГРАЧ НА 31.КОЛО: ОМАР ИМЕРИ (ШКЕНДИЈА)

Шкендија чекори кон одбраната на титулата, а оваа сезона доби и нов млад адут во Омар Имери. Тој постигна хет - трик на дуелот против Шкупи и сериозно се наметнува кај тренерот Ќатип Османи. Со одличната игра и трите постигнати гола, тој го заслужи епитетот најдобар фудбалер за 31.коло во Првата лига, во изборот на МАКФУДБАЛ.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 23. коло во Втората лига!

Нови победи за Струга Трим Лум и Борец Велес и во 23. коло во двете второлигашки конкуренции, по кои се издвојуваат на патот кон Првата лига. Во дербито на Истокот, Тиквеш го победи Кит Го со 3-2, а значајна гостинска победа запиша и Брегалница против Кожуф. Лабуништа и Пелистер ремизираа без голови.

Прочитај повеќе

G-G32VEZ5NYJ