Вести од месец Октомври, 2019

Хаџиевски е нов тренер на Емирејтс во ОАЕ

​Поранешниот македонски селектор Ѓоко Хаџиевски по повеќе од една година повторно се враќа во Обединетите Арапски Емирати. Хаџиевски во иднина ќе биде нов тренер на прволигашот од ОАЕ, ФЦ Емирејтс.

Прочитај повеќе

Ренова ремизираше со Тиквеш за пласман во четвртфиналето во Купот

​Ренова е последниот четвртфиналист во Купот на Македонија откако на реванш дуелот со второлигашот Тиквеш во Тетово одигра 1-1. Со вкупен резултат од 3-1 „гипсарите“ си обезбедија место меѓу најдобрите осум екипи во најмасовното домашно клупско натпреварување.

Прочитај повеќе

Шкендија го елиминира Вардар од Купот, Брегалница мина понатаму, Работнички убедлив

Шкендија го совлада Вардар со 1-0 во Тетово и се пласира во четвртфиналето на Купот на Македонија. На реваншот во Тетово, Агим Ибраими беше човек на одлука во 74.минута од натпреварот, а овој триумф беше доволен за актуелниот првак да се пласира меѓу осумте најдобри екипи во националниот Куп, откако првиот меч во Скопје заврши 2-2.

Прочитај повеќе

ФФМ и УЕФА ја организираат првата регионална конференција за пиротехника во Скопје (ФОТО)

Во организација на УЕФА и Фудбалската федерација на Македонија во Скопје се одржува првата регионална конференција за пиротехника. Денеска и утре на конференцијата во хотел „Хилтон“, присутни се вкупно 120. учесници, меѓу нив како предавачи интернационални експерти на темата кои ќе го пренесат своето знаење и искуство на присутните гости од нашата

Прочитај повеќе

Само еден ќе „преживее“ во Купот, или Шкендија или Вардар...

Вардар доаѓа во Тетово во обид да ја елиминира Шкендија и во Купот на Македонија. Во првенството обезбеди значајна бодовна предност, но денеска е нокаут-меч, само еден ќе „преживее“ во Купот, а по првиот меч во Скопје резултатот е 2-2.

Прочитај повеќе

G-G32VEZ5NYJ