Монако го тресна ПСЖ во Париз (ВИДЕО)

Пари Сен Жермен опиен од убедливиот триумф над Барселона во ЛШ, заглави на „Паркот на принцовите“ против Монако. Тимот на Маурисио Покетино беше непрепознатлив и загуби со 0-2. 

Нико Ковач го надмудри Покетино, одигра отворено и сосема заслужено стигна до победа со Монако. Софијане Диоп во шестата минута донесе предност за „кнезовите“. 

Ниту тоа не ги разбуди фудбалерите на ПСЖ. Без Нејмар и без Ди Марија, сите очи беа вперени во Килијан Мбапе, но тој беше одлично чуван на вечерашниот меч. 

Во 51.минута, Гиљермо Марипан ја удвои предноста на Монако и беше јасно дека се подготвува големо изненадување. За првпат откако катарските сопственици го презедоа ПСЖ, тимот двапати губи во една сезона од Монако.


       
G-G32VEZ5NYJ