Македонија У-21 во група со Франција, Србија, Украина, Фарски Острови и со Ерменија

Македонската репрезентација до 21 година ги доби противниците во квалификациите за Европското првенство 2023 кое ќе се игра во Романија и Грузија.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски ќе играат во група со Франција, Србија, Украина, Фарски Острови и Ерменија. ЕП КВАЛИФИКАЦИИ за ЕП 2023

ГРУПА А: Хрватска, Австрија, Норвешка, Финска, Азербејџан, Естонија

ГРУПА Б: Германија, Полска, Израел, Унгарија, Летонија, Сан Марино

ГРУПА Ц:Шпанија, Русија, Словачка, Северна Ирска, Литванија, Малта

ГРУПА Д: Португалија, Грција, Исланд, Белорусија, Кипар, Лихтенштајн

ГРУПА Е: Холандија, Швајцарија, Бугарија, Велс, Молдавија, Гибралтар

ГРУПА Ф: Италија, Шведска, Ирска, БиХ, Црна Гора, Луксембург

ГРУПА Г:  Англија, Чешка, Словенија, Албанија, Косово, Андора

ГРУПА Х: Франција, Србија, Украина, Македонија, Ф. Острови, Ерменија

ГРУПА И: Данска, Белгија, Турција, Шкотска, Казахстан 


На ЕП 2023 ќе патуваат вкупно 14 селекции, плус домаќините Грузија и Романија.

 
G-G32VEZ5NYJ