ЖЕНСКИ ФУДБАЛ

Жените во група со Франција, Австрија, Србија и Казахстан во квалификациите за ЕП

Македонската женска А репрезентација се најде во Групата Г заедно со селекциите на Франција, Австрија, Србија и Казахстан за квалификациите за ЕП 2021. Денешната ждрепка во Нион сакаше Македонија да биде во една од најтешките групи во квалификацискиот циклус.

Прочитај повеќе

ЖФК Прилеп ќе одигра два тест дуели со шампионот на Црна Гора

Женскиот фудбалски клуб Прилеп од утре па до 23. февруари ќе биде домаќин на шампионската екипа на ЖФК Брезница, повеќекратен шампион во женски фудбал на Црна Гора.

Прочитај повеќе

ФФМ им додели опрема и реквизити за тренинг на клубовите од женската лига

Одделението за лиценцирање и одделот за женски фудбал во Фудбалската федерација на Македонија одржаа работен состанок со клубовите од Прва ЖФЛ на тема - Клупско лиценцирање за учество во натпреварувања во организација на УЕФА, како и идно лиценцирање за учество во Прва ЖФЛ.

Прочитај повеќе

Поддршка за женскиот фудбал од Норвешка

За време на Конгресот на УЕФА во Рим, Фудбалската федерација на Македонија потпиша Меморандум за соработка со Фудбалската асоцијација на Норвешка за развој на женскиот фудбал.Проектот целосно финансиран од Владата на Норвешка предвидува организирање на четири курсеви во период од две и пол години. На секој курс ќе партиципираат по 24 жени/девојки

Прочитај повеќе

Женската репрезентација на подготовки во Охрид пред настапот во квалификациите за ЕП

Женската сениорска репрезентација на Македонија во Охрид ги стартуваше седумдневните подготовки за квалификациите кои ги очекуваат за пласман ан ЕП.

Прочитај повеќе

Популарни вести

Најнови вести

Главна вест

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА 20 КОЛО: ДАВИД ТОШЕВСКИ (РАБОТНИЧКИ)
25.02.2020
Работнички е во пролетна офанзива, забележа две победи во низа и го напушти последното место на табелата. Лошата есен е минато, после освојувањето на Струга падна и Шкупи на арената „Тодор Проески“, а најзаслужен за триумфот е Давид Тошевски кој ги постигна двата гола.
Види детали