ЖЕНСКИ ФУДБАЛ

Поддршка за женскиот фудбал од Норвешка

За време на Конгресот на УЕФА во Рим, Фудбалската федерација на Македонија потпиша Меморандум за соработка со Фудбалската асоцијација на Норвешка за развој на женскиот фудбал.Проектот целосно финансиран од Владата на Норвешка предвидува организирање на четири курсеви во период од две и пол години. На секој курс ќе партиципираат по 24 жени/девојки

Прочитај повеќе

Женската репрезентација на подготовки во Охрид пред настапот во квалификациите за ЕП

Женската сениорска репрезентација на Македонија во Охрид ги стартуваше седумдневните подготовки за квалификациите кои ги очекуваат за пласман ан ЕП.

Прочитај повеќе

Крстаноска се враќа во ЖФК Истатов

Една од најдобрите македонски фудбалерки, Симона Крстаноска повторно ќе го облече дресот на ЖФК СЦ Истатов кој го носеше пред отпочнувањето на интернационалната кариера.

Прочитај повеќе

Андонова и Барса го демолираа Глазгов за четвртфинале во ЛШ

По синоќешниот триумф од 0-3 на гостувањето против Глазгов во Шкотска, и со вкупен резултат од 8-0 по двата осминафинални натпревари, најдобрата македонска фудбалерка Наташа Андонова и нејзината Барселона на доминантен начин се пласираа во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Прочитај повеќе

ЖФК Истатов одигра меч во спомен на Благој Истатов (ФОТО)

Македонската фудбалска легенда Благој Истатов прерано ги напушти, но фудбалерките и раководството на ЖФК Истатов нема никогаш да го заборават, впрочем како и сите искрени љубители на спортот во Македонија.

Прочитај повеќе

Популарни вести

Најнови вести

Главна вест

Ќе се вратат ли насмевките во Шкендија? По триумф против Македонија ЃП
25.08.2019
Шкендија е со очаен старт на сезоната во Првата македонска фудбалска лига, два порази во првите две кола, па затоа и нема друг избор освен да атакува на прв триумф на денешниот дуел од 3. коло против Македонија ЃП во Тетово. Слабата реализација на шансите е главната причина за лошите резултати на Шкендија, ќе мора овој сегмент значително да го попр
Види детали