ЖЕНСКИ ФУДБАЛ

Женската репрезентација ќе тестира со Косово

​Женската фудбалска репрезентација на Македонија ќе одигра два пријателски натпревари со репрезентацијата на Косово, како дел од подготовките за септемврискиот квалификациски старт.

Прочитај повеќе

Познати полуфиналистите во Куп на Македонија за жени

Екипите на Драгон, Тиверија Струмица, Топ Гол и Прилеп се четирите полуфиналисти во женскиот фудбалски Куп на Македонија.

Прочитај повеќе

Жените во група со Франција, Австрија, Србија и Казахстан во квалификациите за ЕП

Македонската женска А репрезентација се најде во Групата Г заедно со селекциите на Франција, Австрија, Србија и Казахстан за квалификациите за ЕП 2021. Денешната ждрепка во Нион сакаше Македонија да биде во една од најтешките групи во квалификацискиот циклус.

Прочитај повеќе

ЖФК Прилеп ќе одигра два тест дуели со шампионот на Црна Гора

Женскиот фудбалски клуб Прилеп од утре па до 23. февруари ќе биде домаќин на шампионската екипа на ЖФК Брезница, повеќекратен шампион во женски фудбал на Црна Гора.

Прочитај повеќе

ФФМ им додели опрема и реквизити за тренинг на клубовите од женската лига

Одделението за лиценцирање и одделот за женски фудбал во Фудбалската федерација на Македонија одржаа работен состанок со клубовите од Прва ЖФЛ на тема - Клупско лиценцирање за учество во натпреварувања во организација на УЕФА, како и идно лиценцирање за учество во Прва ЖФЛ.

Прочитај повеќе

Популарни вести

Најнови вести

Главна вест

Ќе се вратат ли насмевките во Шкендија? По триумф против Македонија ЃП
25.08.2019
Шкендија е со очаен старт на сезоната во Првата македонска фудбалска лига, два порази во првите две кола, па затоа и нема друг избор освен да атакува на прв триумф на денешниот дуел од 3. коло против Македонија ЃП во Тетово. Слабата реализација на шансите е главната причина за лошите резултати на Шкендија, ќе мора овој сегмент значително да го попр
Види детали