ЖЕНСКИ ФУДБАЛ

Женската репрезентација се собра во Охрид за пријателскиот двомеч со Албанија

Женската А репрезентација од вчера е на собир во Охрид, каде се подготвува за пријателскиот двомеч со Албанија.

Прочитај повеќе

ЖФК Драгон го освои Купот на Македонија за жени

​Фудбалерките на ЖФК Драгон 2014 го освоија Купот на Македонија за жени откако во финалето кое се одигра на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани славеа со 3-1 против ЖФК Тиверија.

Прочитај повеќе

Лион доминираше против Барселона во финалето на ЛШ, Андонова остана резерва

Наташа Андонова и Барселона останаа без трофеј во дебитанскиот настап во финалето на Лигата на шампионките. Лион беше доминантен и славеше со 4-1 во финалната пресметка во Будимпешта.

Прочитај повеќе

ЖФК Тиверија и ЖФК Драгон во финалето на Купот

Фудбалерките на ЖФК Тиверија Струмица и на ЖФК Драгон ќе играат во финалето на Купот на Македонија во женска конкуренција. Финалната пресметка е закажана за наредниот четврток во Кочани. Ќе биде тоа всушност реприза и од ланското финале.

Прочитај повеќе

Норвежани со едукација за жени-тренери во македонскиот фудбал

Фудбалската Федерција на Македонија врз основа на договор за соработка со Норвешката Фудбалска Федерација (НФФ) во правец на омасовување и развој на женскиот фудбал во Македонија започнува со организација на едукативни, промотивни и активности за зголемување на свеста за женскиот фудбал.

Прочитај повеќе