ЖЕНСКИ ФУДБАЛ

Актуелно

Женската селекција убедливо загуби од Србија во квалификациите за ЕП

​Македонската женска репрезентација доживеа убедлив пораз од 0-6 (0-3) во третиот свој натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство.

Прочитај повеќе

Женската селекција ги почнува подготовките за квалификацискиот меч со Србија

​Женската македонска А репрезентација од недела (1. март) ги стартува подготовките во пресрет на квалификацискиот натпревар на гости со Србија, кој ќе се одигра на 6. март со почеток од 18 часот во Лазаревац, Србија.

Прочитај повеќе

Изов: Австријките се големи фаворитки, но ќе се обидеме да се надигруваме

​Македонската женска А репрезентација утре против Австрија на националната арена „Тодор Проески“ против Австрија ги продолжува натпреварите од квалификациите за Европското првенство.

Прочитај повеќе

Изов: Србија е реално подобра од нас, со триумфот над Казахстан ја исполнивме целта од овој двомеч

​Женската фудбалска репрезентација на Македонија беше убедливо поразена од Србија (0-6) на вчерашниот квалификациски натпревар во Скопје. Селекторот Кирил Изов анализира дека освен квалитетот на ривалот, клучен момент е тоа што националниот тим во моментот уште не е подготвен да одигра стабилно два тешки квалификациски натпревари во низа.

Прочитај повеќе

Фудбалерките го победија Казахстан

Женската фудбалска репрезентација на Македонија се израдува на првата победа во новиот квалификациски циклус и воопшто прв триумф по подолг период. Избраничките на селекторот Кирил Изов го совладаа Казахстан во Скопје, на комплексот „Петар Милошевски“ со 4-1. Беа убедливи во текот на целиот натпревар и покажаа дека и женскиот фудбал во Македонија б

Прочитај повеќе

Популарни вести

Најнови вести

Главна вест

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА КОЛОТО: ЉУПЧО ДОРИЕВ (ШКЕНДИЈА)
11.08.2020
Шкендија извлече реми на Чаир (2-2) против Шкупи иако по првиот дел имаше негатива од два гола. Во првиот првенствен меч во дресот на Шкендија, Дориев покажа дека е врвно засилување. Речиси самиот го извлече тимот од непријатната ситуација, постигна гол и забележа асистенција до Валон Ахмеди за израмнување на резултатот.
Види детали