ВТОРА ЛИГА

Актуелно

Брегалница доби нов помошен терен, во тек изградбата на апартмански комплекс (ФОТО)

Покрај резултатските амбиции на првиот тим, со преземањето на клубот од страна на најдобриот фудбалски работник за минатата година во Македонија, Кирил Гогов, во ФК Брегалница веќе сериозно течат активностите и за инфраструктурно подобрување.

Прочитај повеќе

Илиевски: Брегалница има тим за високи дострели, но потребна е макотрпна работа да се дојде во целта

Фудбалерите на Брегалница викендов со пауза од првенствените активности поради настапите на националните тимови во квалификациите за ЕП. Сето тоа носи повеќе простор за дополнително освежување и подготовка на тимот пред финишот на есенската полусезона.

Брегалница славеше убедлива победа против Питу Гули

​Фудбалерите на Брегалница сосема очекувано запишаа убедлива победа од против Питу Гули во 12. коло од Втората лига - Исток.

ВТОРА ЛИГА - ЗАПАД: Скопје е нов лидер, победа на Лабуништа во Форино, реми на Пелистер

Скопје е нов лидер во Втората лига - Запад, откако славеше против Кадино со 2-0 во 12. коло притоа искористувајќи ги ремијата на Пелистер и Велазерими против Дрита односно Гостивар.

ВТОРА ЛИГА - ИСТОК: Беласица и Кит Го до нови лесни победи, конечно триумф и за Тиквеш

Струмичка Беласица ја задржа лидерската позиција во Втората лига - Исток откако во 12. коло славеше на гостувањето против Каменица Саса со 0-3. Беласица дојде до победата со погодоците на Ѓорѓи Марков во 30. минута од натпреварот, најдобриот стрелец Мартин Мирчевски во 82. минута, и Кокалански во 89. минута.

Најдов верува дека Кит Го ќе продолжи со победите и против Плачковица

Петар Најдов одигра извонреден натпревар изминатото коло во гостинскиот триумф на Кит Го против Кожуф во Гевгелија. Сега посакува тимот да продолжи во ист стил и на денешниот натпревар од 12. коло против Плачковица на домашен терен.

Грнев: Резултатите на Кит Го не се случајни... Сето тоа се должи и на идеалните услови за работа кои ги имаме

​Сосема очекувано, шефот на стручниот штаб на Кит Го, Емил Грнев е повеќе од задоволен од резултатите на тимот изминатиов период. Четири едноподруго натпревари фудбалерите на Кит Го знаат само за победи, против Беласица и Победа на домашен терен и против Каменица Саса и Кожуф на гостите.

Раде Цицмиловиќ е нов тренер на Тиквеш

​Поранешниот тренер на струмичка Беласица, Раде Цицмиловиќ е назначен за нов шеф на стручниот штаб на Тиквеш.

МАКФУДБАЛ - ТИМ НА 11. КОЛО ВО ВТОРАТА ЛИГА!

Фудбалерите на Кит Го го одбележаа колото во второлигашката конкуренција запишувајќи гостинска победа против лидерот Кожуф во Гевгелија. Само уште еден триумф на пехчевци во низа против фаворитите со кој сега веќе сериозно атакуваат и на самиот врв на Истокот. Нова победа и на Брегалница, а Беласица е нов лидерот по триумфот над Победа.

Димитковски си поднесе неотповиклива оставка во Тиквеш

Љупчо Димитковски не е веќе тренер на второлигашот Тиквеш. Тој поднесе неотповиклива оставка откако кавадаречкиот второлигаш не славеше на четирите последни натпревари во шампионатот. Овојпат раководството на клубот ја прифати оставката.