ВТОРА ЛИГА

Актуелно

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА МЕСЕЦ АПРИЛ ВО ВТОРА ЛИГА: МАРКО ЃОРЃИЕВСКИ (БОРЕЦ)

Велес од следната сезона конечно повторно ќе биде прволигашки фудбалски град благодарение на доминантната сезона на Борец во Втората лига - Исток. А, еден од креаторите на извонредните резултати во пролетниот дел од сезоната, без сомнение, е младинскиот репрезентативец Марко Ѓорѓиевски.

Прочитај повеќе

Штерјовски се раздели со Брегалница

На едно коло до крајот на сезоната во Втората лига - Исток, штипска Брегалница се раздели со, сега веќе, досегашниот шеф на стручен штаб Зоран Штерјовски.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 26. коло во Втората лига!

Откако веќе се е познато во второлигашката конкуренција околу екипите кои од следната сезона ќе играат во Првата лига, и оние кои ќе ја бараат таа можност преку баражот, изминатово 26. коло без сомнение го одбележа убедливата победа над Кит Го од 11-0 против Партизан Обршани која е највисоката во последните пет сезони во Втората лига.

Прочитај повеќе

Охрид по седум години, Крушево по цели 25 години повторно со второлигаши

Веќе се промовирани четири нови македонски второлигаши од петте третолигашки региони во домашниот фудбал. Охрид Лихнидос, Питу Гули од Крушево, ФК Кадино и Осогово од Кочани од следната сезоната ќе играат во Втората лига, а се очекува единствено уште шампионот во Третата лига - Запад.

Прочитај повеќе

Пораз за Лабуништа, Пелистер доцна се буди

Лабуништа и Велазерими ремизираа 1-1 во најинтересниот натпревар од 26.коло во Втората лига Запад. Меритон Мерко ги доведе домашните во водство, а израмни Мирлинд Ибраими на почетокот на вториот дел.

Прочитај повеќе

Тиквеш убедливо го совлада Детонит, Кожув го доби Борец

Тиквеш убедливо го совлада Детонит јуниор на домашен терен со 3-0. Ѓорѓи Мојсов во 13.минута го отвори резултатот, а во вториот дел погодија и Петар Најдов и Марјан Ристовски.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 25. коло во Втората лига!

Покрај Струга ТЛ и Борец кои веќе обезбедија пласман во прволигашкото друштво следната сезона, со 25. коло од Втората лига бараж за Прва лига си обезбеди и Лабуништа која славеше против Скопје. На Истокот, Борец го доби дербито со Брегалница а Кожуф и Тиквеш ремизираа без голови.

Прочитај повеќе

Велес слави....Борец Прва лига, ооооо (ВИДЕО)

По цели 18 години Велес повторно има фудбалски прволигаш. Борец со триумфот над Брегалница (2-0) и официјално се избори за влез во елитата. Фановите се среќни, а фудбалерите, заедно со стручниот штаб на чело со Горазд Михајлов најзаслужни за големиот успех. Секако, сето тоа овозможено од моќниот спонзор Кочо Анѓушев.

Прочитај повеќе

ВТОРА ЛИГА ИСТОК: Борец по 18 години повторно прволигаш, Тиквеш во бараж, Кит Го убедливо победи

Борец по 18 години се враќа во Првата фудбалска лига. Тимот на Горазд Михајлов ја совлада Брегалница во дербито со 2-0. Велешани поведоа со голот на Симеон Христов во 65.минута, а Брегалница од крајот на првиoт дел играше со играч помалку поради исклучувањето на Иван Митров. Во самата завршница, Ѓорѓи Ѓорѓиев постигна втор погодок за конечни 2-0.

Прочитај повеќе

ВТОРА ЛИГА ЗАПАД: Лабуништа оди во бараж, Пелистер ги загуби шансите

Лабуништа обезбеди место во бараж за пласман во Првата лига, откако на домашен терен го совлада Скопје со 2-1. Домашниот состав поведе со голот на Климе Далчески во 41. минута, а Дејан Лескароски зголеми на 2-0. Конечниот епилог го постави 2-1 Филип Јовановски во 77. минута.

Прочитај повеќе

Резултати од последно коло - Исток

ЕкипаРезултат
Брегалница - Вардар Неготино 
Кит Го - Каменица Саса4 : 0
Тиквеш - Плачковица1 : 0
Кожуф - Партизан Обршани2 : 0
Борец - Детонит јуниор7 : 1

Резултати од последно коло - Запад

ЕкипаРезултат
Лабуништа - Кораби1 : 0
Струга ТЛ - Велазерими5 : 0
Пелистер - Тетекс0 : 1
Скопје - Гоблен јуниор1 : 1
Гостивар - Генч Калемлер1 : 0

Тебела - Исток

Поз.ЕкипаБ
1Борец49
2Тиквеш Кавадарци42
3Кожув Гевгелија39
4Брегалница Штип34
5Кит Го Пехчево33
6Детонит јуниор17
7Плачковица16
8Партизан Обршани13
9Вардар Неготино11
10Саса10

Табела - Запад

Поз.ЕкипаБ
1Струга ТиЛ37
2Лабуништа31
3Гостивар29
4Скопје27
5Пелистер26
6Влазрими25
7Кораби23
8Гоблен21
9Тетекс21
10Генч Калемлер 18

Идно коло - Исток

ЕкипиТермин
Борец
Плачковица
09.03.2019
14:00
Кожув Гевгелија
Брегалница Штип
09.03.2019
14:00
Детонит Јуниор
Тиквеш Кавадарци
09.03.2019
14:00
Партизан Обршани
Вардар Неготино
09.03.2019
14:00
Саса
Кит - Го Пехчево
09.03.2019
14:00

Идно коло - Запад

ЕкипиТермин
Генц Калем
Скопје
30.03.2019
14:30
Струга ТиЛ
Лабуништа
30.03.2019
14:30
Гоблен
Кораби
30.03.2019
14:30
Пелистер
Влазрими
30.03.2019
14:30
Тетекс
Гостивар
30.03.2019
14:30