Нови вести

Седум репрезентативки позитивни на коронавирус

Женската фудбалска репрезентација на Македонија ќе мора да излезе со значително изменет состав на утрешниот квалификациски дуел против големиот фаворит Франција, откако при последните тестирања за Covid-19 дури седум фудбалерки се позитивни на коронавирус. Станува збор за две фудбалерки на Каменица Саса и пет на Тиверија, кои не покажуваат симптоми

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ТИМ НА 6. КОЛО!

Шкендија и Шкупи полека веќе се издвојуваат како најсериозни кандидати за шампионската титула во новата сезона. Во драматичен натпревар Шкупи со 4-3 ја победи Ренова, додека Шкендија, се чини, немаше потешка задача против Академија Пандев. Силекс ниже порази, овој пат и од Борец пред своите навивачи.

Прочитај повеќе

Шкендија сигурна, седум гола на Чаир и триумф за Шкупи

Шкендија го совлада составот на Академија Пандев со 2-1 во Тетово и ја чува првата позиција на табелата во Првата лига со 14 бода. Бесарт Ибраими беше творец на новиот успех и стрелец на двата гола за тетовскиот тим. Првпат го совлада Алчевски со удар од 15 метри во 38.минута, а вториот гол го постигна од пенал во 74.минута. Сашко Пандев пет минути

Прочитај повеќе

Велемајстор - Пандев со гол ја отвори и новата сезона

Горан Пандев во голем стил ја стартуваше новата сезона во италијанскиот шампионат, откако по само девет минути игра од премиерниот натпревар против Кротоне успеа да се запише во листата на стрелци.

Прочитај повеќе

Академија Пандев ја тестира Шкендија пред Тотенхем, Ренова гостува на Чаир

Шкендија има слатки европски маки, за неколку дена ја очекува дуел со англискиот премиерлигаш Тотенхем, но денеска ќе треба да го пречека составот на Академија Пандев во домашното првенство. Тренерот Ернест Ѓока ги има на располагање сите фудбалери и посакува нова победа.

Прочитај повеќе