Нови вести

Актуелно

Ренова: Ние не сакавме да играме, ризикот е преголем...

Челниците на Ренова преку соопштение ја критикуваа одлуката за продолжение на фудбалската сезона во Македонија, потенцирајќи дека непотребно се ризикува со здравјето на фудбалерите. Обраќањето до јавноста на поранешниот македонски првaк го пренесуваме во целост:

Прочитај повеќе

ФФМ донесе одлука: Сезоната продолжува со плеј-оф и плеј-аут, без испаѓање

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија на денешниот состанок донесе предлог одлуки за продолжување на натпреварувачката сезона 2019/2020 од Прва МФЛ која беше прекината во март поради епидемијата COVID-19, со тоа што, како и што се очекуваше, донесе одлука финишот од сезоната да се доигра со плеј-оф и плеј-аут

Прочитај повеќе

„Тајмлес 2010“ и Горан Пандев: Шампионски прстен од Интер за Гранде Мачедоне (ФОТО)

Најдобриот македонски фудбалер вечно ќе се сеќава на 2010, но ќе има шампионски прстен кој ќе го носи за спомен. Интер му подари шампионски прстен на Горан Пандев за фантастичниот успех што клубот го направи пред една деценија, кога го освои пехарот во Лигата на шампионите, но и трофеите во Серија А и во Купот на Италија.

Прочитај повеќе

Изаир Емини го победи Covid-19: Вториот тест на коронавирус - негативен

Македонскиот фудбалски интернационалец Изаир Емини експресно го победи вирусот Covid-19. Тој само пет дена откако беше позитивен на тестирањето на Covid-19 пред стартот на тренинзите во косовскиот тим Дрита, направи втор тест на кој има негативни резултати. Ова значи дека Емини експресно го победи коронавирусот и по одреден период ќе може да им се

Прочитај повеќе

ФФМ предложи три решенија за крај на сезоната во Првата лига, клубовите треба да одлучат

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија во „Куќа на фудбалот“ одржа состанок со претставници на клубовите од Прва МФЛ. На средбата присуствуваа и претставници од Институтот за јавно здравје.

Прочитај повеќе