Нови вести

Актуелно

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА КОЛОТО: ЉУПЧО ДОРИЕВ (ШКЕНДИЈА)

Шкендија извлече реми на Чаир (2-2) против Шкупи иако по првиот дел имаше негатива од два гола. Во првиот првенствен меч во дресот на Шкендија, Дориев покажа дека е врвно засилување. Речиси самиот го извлече тимот од непријатната ситуација, постигна гол и забележа асистенција до Валон Ахмеди за израмнување на резултатот.

Прочитај повеќе

Грнев: Треба малку трпение за после пет месеци пауза да се достигне посакуваното ниво

​По првите две фази од подготовките, фудбалерите на Кит Го од денеска повторно се во својата база во Пехчево каде ќе биде реализирано финалето од подготовките за стартот на новата сезона во Втората лига - Исток.

Прочитај повеќе

Дориев: Шкендија ќе игра уште подобро, верувам во успех против Сумгај

Љупче Дориев е оптимист дека Шкендија ќе успее да го мине Сумгај во првата квалификациска рунда за Лигата на Европа, но предупредува дека клубот од Азербејџан дефинитивно не е наивен противник.

Прочитај повеќе

Шкупи со ново засилување - се најавува атак на титулата

Шкупи продолжува со ангажман на интернационални засилувања откако денеска потпиша договор и со фудбалер од Азербејџан. 27-Годишниот Елвин Јунушада е нов член на прволигашот од Чаир, откако овој дефанзивец по настапите за Нефчи, Карабах, Сабаил и за Сабах ја прифати понудата за преселба во Македонија.

Прочитај повеќе

Лига Европа: Шкендија и Шкупи против азербејџанските Сумгајт и Нефчи, а Ренова со ерменски Алашкерт

​Азербејџан како дестинација е судена за македонските екипи во европските натпреварувања ова лето. По Силекс, кој ќе се соочи со Карабах во квалификациите за ЛШ, и Шкендија и Шкупи ќе мора да патуваат во Азербејџан, додека Ренова патува во Ерменија.

Прочитај повеќе