Вести од ФФМ

Франговски нов комесар за натпревари при ФФМ, на местото на Дојчиновски

Фудбалската федерација на Македонија го смени досегашниот комесар за натпреварување, Васко Дојчиновски. На седницата на УО на ФФМ која се одржа вчера, Дојчиновски е разрешен од функцијата, а неговото место ќе го заземе Игoр Франговски.

Прочитај повеќе

Сејдини: Многу успех на прволигашите, огромен чекор е што лигата ќе биде на регионална ТВ

​Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини им посака многу среќа на клубовите во новата сезона од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Ивана Пројковска ќе биде главен судија на финалето од ЕП за девојки до 19 години

Најдобрата македонска судијка Ивана Пројковска ќе биде главен судија на финалето меѓу Франција и Германија од Европското првенство за девојки до 19 години кое се одржува во Шкотска.

Прочитај повеќе

ФФМ потврди: Првата лига ќе се гледа на Арена Спорт и на МТВ

Натпреварите од 1 МФЛ прв пат во историјата на македонскиот фудбал ќе се емитуваат на регионален спортски канал. „Арена Спорт“ е телевизијата што ја доби трката со „Спорт Клуб“ и што во следната сезона ќе ги емитува средбите од нашето елитно фудбалско друштво. Информацијата беше потврдена и од страна на Фудбалската Федерација на Македонија, од каде

Прочитај повеќе

Означен почеток на изградбата на новата трибина во Чаир (ФОТО)

Фудбалската федерација на Македонија во насока на унапредување на фудбалската инфраструктура на стадионите во државата и веќе најавените проекти за изградба на трибини денеска заедно со општина Чаир официјално ги започна градежните активности за изградба на нова трибина на стадионот во Чаир со капацитет од 1792. места

Прочитај повеќе