Вести од ФФМ

Актуелно

ФФМ ќе ги награди репрезентативците со 100.000 евра за триумфот над Словенија

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Словенија со 2-1 во квалификациите за ЕУРО 2020. и со дополнителен мотив за позитивен резултат патува за Варшава на дуел со силната Полска. Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини го изрази своето задоволство од остварените резултати, истакнувајќи дека посакува оваа п

Прочитај повеќе

Претседателот на ФФМ нов член на Комисијата на Национални асоцијации на УЕФА

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини стана нов член на Комисијата на Национални асоцијации на УЕФА, тело кое одлучува за важни прашања поврзани со eвропскиот фудбал и ги регулира односите меѓу Асоцијациите членки на УЕФА и Европската куќа на фудбалот, објави ФФМ на официјалниот сајт.

Прочитај повеќе

ФФМ и УЕФА ја организираат првата регионална конференција за пиротехника во Скопје (ФОТО)

Во организација на УЕФА и Фудбалската федерација на Македонија во Скопје се одржува првата регионална конференција за пиротехника. Денеска и утре на конференцијата во хотел „Хилтон“, присутни се вкупно 120. учесници, меѓу нив како предавачи интернационални експерти на темата кои ќе го пренесат своето знаење и искуство на присутните гости од нашата

Прочитај повеќе

ФФМ и МЦКР ја одбележуваат ФАРЕ-акционата недела

​Фудбалската федерација на Македонија и Македонскиот Центар за Култура и Развој по 20. пат ја организираат ФАРЕ - Акционата недела за борба против расизмот, национализмот и сите видови на дискриминација во фудбалот.

Прочитај повеќе

Сејдини: Со силна верба во себе против Словенија да се потври квалитетот на оваа селекција

​Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Мухамед Сејдини верува во успех на македонската репрезентација против Словенија во квалификацискиот натпревар за ЕП 2020 вечерва во Скопје, кој треба да не однесе чекор понапред во битката за водечките две позиции во Групата Г.

Прочитај повеќе