Вести од ФФМ

Актуелно

Сејдини: Посакувам успешни настапи на Шкендија, Ак. Пандев, Шкупи и Македонија ЃП во европските купови

​Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини по завршувањето на натпреварувачката сезона 2018/2019 упати честитки за ФК Шкендија за освојувањето на шампионската титула како и до ФК Академија Пандев за освојување на Куп натпреварувањето во нашата држава.

Прочитај повеќе

ФФМ потврди: Првата лига ќе се гледа на Арена Спорт и на МТВ

Натпреварите од 1 МФЛ прв пат во историјата на македонскиот фудбал ќе се емитуваат на регионален спортски канал. „Арена Спорт“ е телевизијата што ја доби трката со „Спорт Клуб“ и што во следната сезона ќе ги емитува средбите од нашето елитно фудбалско друштво. Информацијата беше потврдена и од страна на Фудбалската Федерација на Македонија, од каде

Прочитај повеќе

Означен почеток на изградбата на новата трибина во Чаир (ФОТО)

Фудбалската федерација на Македонија во насока на унапредување на фудбалската инфраструктура на стадионите во државата и веќе најавените проекти за изградба на трибини денеска заедно со општина Чаир официјално ги започна градежните активности за изградба на нова трибина на стадионот во Чаир со капацитет од 1792. места

Прочитај повеќе

УO на ФФМ донесе одлука да започнaт активностите за изградба на трибина и реконструкција на стадионот Чаир

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука за започнување на активностите за реконструкција и изградба на трибина на стадионот „Чаир“ во Скопје. Претходно ФФМ склучи договор за реконструкција на стадионите „Чаир“ во Скопје и „Билјанини извори“ во Охрид со соработка со општините, а преку програмата за развој на УЕФА.

Прочитај повеќе

На најдобар можен начин затворени фудбалските кампови на „Реал Мадрид Клиник“ во Скопје, Штип и Кавадарци (ФОТО)

Реал Мадрид Фондација преку лиценцираниот партнер во Македонија, „Еуроспорт Арена“ на најдобар можен начин го заокружи проектот со организација на фудбалски кампови со фудбалските клубови од нашата земја. Честа да бидат организатори оваа година во проектот „Реал Мадрид Фондација Клиник“ ја имаа прволигашот Работнички и второлигашките клубови Кит-Го

Прочитај повеќе