Вести од Втора лига

ВТОРА ЛИГА ИСТОК: Тиквеш и Брегалница продолжија победнички

Брегалница и Тиквеш ја продолжуваат трката за врвот во второлигашката конкуренција на Истокот славејќи во 6. коло гостински победи против Кит Го односно Слога Виница.

Прочитај повеќе

ВТОРА ЛИГА ЗАПАД: Гостивар поуспешен од Скопје

Гостивар успеа да го добие дерби-дуелот со Скопје на домашен терен славејќи со 2-0. Малиќ Белули на крајот од првиот дел и Христијан Кировски на почетокот на второто полувреме беа стрелци на головите за гостуварци. На гостите не им помогна ниту тоа што Гостивар од 57.минута остана со играч помалку поради црвениот картон на стрелецот Кировски.

Прочитај повеќе

ВТОРА ЛИГА - ИСТОК: Брегалница и со играч помалку до реми во дербито против Тиквеш

Во тензичен натпревар, вистинска дерби пресметка во Неготино, фудбалерите на Брегалница ремизираа (1-1) против Тиквеш во 5. коло од Втората лига – Исток.

Прочитај повеќе

Втора лига Запад: Скопје го совлада Тетекс, Гостивар со триумф против Дрита

ФК Скопје успеа да го добие дербито против Тетекс на „Железарница“ со 1-0 и го чува првото место на табелата во Втората лига Запад. Стрелец на голот за Скопје беше Изерт Ајрулаху во 20. минута од средбата.

Прочитај повеќе

Кит Го го победи Скопје за последното осминафинално место во Купот на Македонија

Кит Го обезбеди место во осминафиналето од Купот на Македонија, откако во 1/16-финалната пресметка славеше против членот на Втората лига - Запад, ФК Скопје, со 2-1 (1-0).

Прочитај повеќе