Вести од Втора лига

Актуелно

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА МЕСЕЦ АПРИЛ ВО ВТОРА ЛИГА: МАРКО ЃОРЃИЕВСКИ (БОРЕЦ)

Велес од следната сезона конечно повторно ќе биде прволигашки фудбалски град благодарение на доминантната сезона на Борец во Втората лига - Исток. А, еден од креаторите на извонредните резултати во пролетниот дел од сезоната, без сомнение, е младинскиот репрезентативец Марко Ѓорѓиевски.

Прочитај повеќе

Штерјовски се раздели со Брегалница

На едно коло до крајот на сезоната во Втората лига - Исток, штипска Брегалница се раздели со, сега веќе, досегашниот шеф на стручен штаб Зоран Штерјовски.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 26. коло во Втората лига!

Откако веќе се е познато во второлигашката конкуренција околу екипите кои од следната сезона ќе играат во Првата лига, и оние кои ќе ја бараат таа можност преку баражот, изминатово 26. коло без сомнение го одбележа убедливата победа над Кит Го од 11-0 против Партизан Обршани која е највисоката во последните пет сезони во Втората лига.

Прочитај повеќе

Охрид по седум години, Крушево по цели 25 години повторно со второлигаши

Веќе се промовирани четири нови македонски второлигаши од петте третолигашки региони во домашниот фудбал. Охрид Лихнидос, Питу Гули од Крушево, ФК Кадино и Осогово од Кочани од следната сезоната ќе играат во Втората лига, а се очекува единствено уште шампионот во Третата лига - Запад.

Прочитај повеќе

Пораз за Лабуништа, Пелистер доцна се буди

Лабуништа и Велазерими ремизираа 1-1 во најинтересниот натпревар од 26.коло во Втората лига Запад. Меритон Мерко ги доведе домашните во водство, а израмни Мирлинд Ибраими на почетокот на вториот дел.

Прочитај повеќе