Вести од А-тим

И Крсте Велкоски поради повреда отпадна за мечевите со Словенија и со Полска

​Селекторот Игор Ангеловски нема да може да смета на офанзивецот Крсте Велкоски, капитенот на босанскиот шампион Сараево, за престојните два квалификациски натпревари против Словенија и против Полска.

Прочитај повеќе

Зошто да не ги победиме Словенците...

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва го одржа првиот тренинг во пресрет на квалификациските натпревари против Словенија и против Полска, можеби и најважниот мини - циклус во битката за пласман на ЕП 2020. По триумфот над Летонија и ремито со Израел, се отворија шанси за Македониа да се надева дека со успешни игри во финишот на квалифика

Прочитај повеќе

Димитриевски: Веруваме во триумф против Словенија

Македонскиот национален тим го одржа првиот тренинг во пресрет на претстојните два квалификациски натпревари, против Словенија в четврток во Скопје и три дена подоцна против Полска во Варшава. Голманот Столе Димитриевски верува дека Македонија може да стигне до триумф на важниот дуел против Словенците в четврток, на арената „Тодор Проески“.

Прочитај повеќе

Ангеловски: Верувам дека против Словенија ќе биде нашиот најдобар меч, офанзивно и на победа

​Македонскиот селектор Игор Ангеловски најавува максимално офанзивна игра на националниот тим против Словенија во квалификацискиот натпревар за ЕП 2020, и безусловен атак на триумф во желбата за одржување ритамот за водечките позиции на табелата.

Прочитај повеќе

Два проблеми за Кек пред дуелот со Македонија

Словенија ослабена ќе допатува во Скопје за дуелот со Македонија откако двајца повикани фудбалери од страна на селекторот Кек поради повреди го откажаа настапот во овие октомвриски квалификации. Напаѓачот на Марибор, Лука Захович, беше најавуван како стартер за дуелот во Скопје, но тој ќе мора да одмори најмалку три седмици по повредата на мускулот

Прочитај повеќе