Вести од А-тим

Елмас: Ќе се кренеме по овој пораз, ќе бидеме подобри со Австрија

Елиф Елмас ги одигра сите 90 минути на денешниот дуел со Полска, а младаиот ас на Фенербахче по мечот со право беше разочаран од конечниот исход на овој меч. Сепак, Елмас останува оптимист дека „црвено-жолтите“ ќе се покажат во уште подобро светло на дуелот со Австрија, на кој триумф ќе ја врати Македонија во игра во трката за второто место во груп

Прочитај повеќе

Ангеловски: Боли кога ќе се загуби со еден шут кон нашиот гол

Селекторот на македонската репрезентација, Игор Ангеловски, не можеше да го сокрие разочарувањето откако нашиот национален тим го загуби вечерашниот дуел против селекцијата на Полска. Тој беше задоволен од залагањето на своите избраници, но не и од реализаторските способности, кои мораа да бидат на повисоко ниво откако веќе беше примен наивен погод

Прочитај повеќе

Бржечек: Победивме иако не игравме како што знаеме

Полскиот селектор Јержи Бржечек не го криеше задоволството по новиот триумф на својата репрезентација, овојпат над Македонија со 0-1, со што Полјаците по три одиграни кола имаат максимални девет бода, чекорејќи сигурно кон виза за ЕВРО 2020.

Прочитај повеќе

Полска и со слаба игра го освои Скопје, Пјонтек ја казни грешката на Алиоски

Мотивирани што играат пред полни трибини, македонските фудбалери подобро го отворија натпреварот, па веќе во петтата минута ја имавме и првата шанса - Елмас биеше одлично од дваесетина метри, а Фабијански одби во корнер.

Прочитај повеќе

Полјаците со силна поддршка: Фановите ја окупираа арената

Фудбалската репрезентација на Полска ќе има завидна поддршка од трибините на „Тодор Проески арена“. Полските фанови пристигнаа во Скопје во голем број и веќе ја окупираа арената. Но, и избраниците на Игор Ангеловски ќе имаат френетична поддршка.

Прочитај повеќе