Вести од А-тим

Се повреди Стефан Ристовски, на три седмици пред дуелот со Косово

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски заработи непријатна повреда на мускулот и мораше да го напушти натпреварот меѓу Спортинг Лисабон и Авеш од португалското првенство. Ова е лоша вест пред мечот мерѓу Македонија и Косово во плејофот од Лигата на нации. Ристовски го напушти составот на Спортинг Лисабон по само 24 минути. Тој се пожали на б

Прочитај повеќе

ФФМ објави: Билетите за Косово распродадени за рекордно време

Фудбалската Федерација на Македонија објави дека сите билети за бараж-дуелот од Лигата на Нации меѓу Македонија и Косово се распродадени за рекордно време. „Црвено-жолтите“ имаат одлична можност да стигнат до историски прв пласман на европските шампионати, па јасно е зошто сите билети беа продадени за само неколку дена.

Прочитај повеќе

Панчев: Македонија е апсолутен фаворит против Косово, од Вардар заминав затоа што Самсоненко не ги исполни ветувањата

​Легендата на македонскиот фудбал Дарко Панчев во интервју за Би-Би-Си на српски јазик вели дека Македонија е фаворит во бараж-пресметката со Косово од Лигата на нациите, за пласман на ЕП 2020.

Прочитај повеќе

Познат распоредот на натпреварите во Лигата на нации: Старт со Ерменија, прво гостување во Грузија

УЕФА го утврди комплетниот распоред за натпреварите од Ц Лигата на нации во која Македонија е во група со Грузија, Естонија и Ерменија.

Прочитај повеќе

Ангеловски: Македонија ќе се бори за првото место

Селекторот Игор Ангеловски има причина за задоволство по денешната ждрепка во Амстердам на која Македонија ги доби противниците за новото издание од Лигата на Нации. Нашиот национален тим ќе се сретне со Грузија, Естонија и Ерменија, а Ангеловски е оптимист дека „црвено-жолтите“ можат да се борат за првото место во оваа група.

Прочитај повеќе