Вести од А-тим

Горан Пандев со донација за струмичката болница

Kапитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев продолжува со донации да помага во овој тежок период кога Македонија се справува со пандемијата на Covid-19. Тој донирал средства за набавка на заштитна опрема за медицинскиот персонал во струмичката болница.

Прочитај повеќе

Националните лиги ќе се играат до почетокот на август, мечот Македонија - Косово во септември

Националните фудбалски првенства ќе се играат до крајот на јули или почетокот на август, а дотогаш ќе бидат одиграни и европските натпреварувања, Лигата на шампионите и Лигата на Европа. За септември се одложени бараж - натпреварите од плејофот во Лигата на нации за пласман на Европското првенство.

Прочитај повеќе

Мечот Македонија - Косово повторно ќе биде одложен

УЕФА е подготвена повторно да ги одложи натпреварите од завршницата на Лигата на Нации, меѓу нив и дуелот меѓу Македонија и Косово што неодамна беше презакажан за 4 јуни. Зголеменото ширење на коронавирусот и стравувањата дека ниту на почетокот на јуни нема да има нормални услови за фудбал се причините поради кои европската куќа на фудбалот е подго

Прочитај повеќе

Пандев: Да бидеме одговорни, само со дисциплина ќе го победиме вирусот

​Капитенот на македонската репрезентација, Горан Пандев преку официјалните профили на Фудбалската федерација на Македонија испрати порака за одговорност на секој граѓанин на земјата, секој поединец кој треба да даде свој допринес во спречувањето на коронавирусор.

Прочитај повеќе

УЕФА: Македонија и Косово ќе играат во јуни

Одложениот натпревар од баражот од Лигата на Нации меѓу Македонија и Косово што требаше да се игра на 26 март е презакажан за месец јуни, а точниот термин ќе биде дополнително утврден.

Прочитај повеќе