Вести од А-тим

Фода: Пресреќен сум со оваа победа затоа што Македонија не е противник за потценување

​Фудбалската репрезентација на Австрија надмоќно го освои Скопје со триумф од 1-4 против селекцијата на Македонија. Селекторот Франко Фода задоволен од играта и од резултатот на овој меч. Смета дека Австрија требаше да води и по првото полувреме, со оглед на многубројните шанси.

Прочитај повеќе

Ангеловски: Сосема заслужена победа на Австрија

Австрија дојде во Скопје и ја декласира Македонија со 1-4. Можеби и неочекувано убедливо, но според прикажаното на теренот, сосема заслужено. Селекторот Игор Ангеловски вели дека нашиот национален тим не успеал да парира во дуел – играта. Поразот на Македонија е апсолутно заслужен.

Разочарувачки дебакл против Австријците: Македонија убедливо поразена (1-4)

Фудбалската репрезентација на Македонија го забележа вториот последовен пораз на домашен терен, губејќи од Австрија со 1-4 на „Тодор Проески арена“, во четвртото коло од квалификациите за ЕП 2020. Со очајна одбрана, наттрчани на секој дел од теренот, македонските репрезентативци не можеа да парираат против моќната Австрија која ги прегази со бундес

Без предност на полувремето против Австријците (1-1)

Македонија и Австрија играат 1-1 по првото полувреме на „Тодор Проески арена“, во четвртото коло од квалификациите за ЕП 2020. И двете селекции се без гард, се игра отворен фудбал, а Македонија поведе во 18.минута со автоголот на Мартин Хинтерегер. Австријците израмнија на шест минути пред одморот, со погодокот на Валентино Лазаро.

Македонија има водство од 1-0 против Австрија по првите 25 минути игра на националната арена „Тоше Проески“ во Скопје.