Вести од А-тим

Илија Нестороски пред Велигден помогна загрозени семејства од Прилеп

Македонскиот фудбалски репрезентативец Илија Нестороски не ги заборава своите прилепчани во моментите на криза предизвикана од коронавирусот. Тој помогна голем број загрозени семејства од Прилеп пред Велигденските празници со храна и неопходни продукти. Во текот на денешниот ден, помошта им е поделена на оние на кои им е најпотребна во овие мигови.

Прочитај повеќе

Македонија, очекувано, без промени на најновата ФИФА листа: Само една промена на цела листа

​Македонската фудбалска репрезентација, сосема очекувано, си остана на 68. место на најновата ФИФА ранг листа објавена денеска во период кога фудбалот е „мртов“ поради коронавирусот.

Прочитај повеќе

Горан Пандев со донација за струмичката болница

Kапитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев продолжува со донации да помага во овој тежок период кога Македонија се справува со пандемијата на Covid-19. Тој донирал средства за набавка на заштитна опрема за медицинскиот персонал во струмичката болница.

Прочитај повеќе

Националните лиги ќе се играат до почетокот на август, мечот Македонија - Косово во септември

Националните фудбалски првенства ќе се играат до крајот на јули или почетокот на август, а дотогаш ќе бидат одиграни и европските натпреварувања, Лигата на шампионите и Лигата на Европа. За септември се одложени бараж - натпреварите од плејофот во Лигата на нации за пласман на Европското првенство.

Прочитај повеќе

Мечот Македонија - Косово повторно ќе биде одложен

УЕФА е подготвена повторно да ги одложи натпреварите од завршницата на Лигата на Нации, меѓу нив и дуелот меѓу Македонија и Косово што неодамна беше презакажан за 4 јуни. Зголеменото ширење на коронавирусот и стравувањата дека ниту на почетокот на јуни нема да има нормални услови за фудбал се причините поради кои европската куќа на фудбалот е подго

Прочитај повеќе