Вести од А-тим

Сигурен триумф за Македонија во Рига

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Летонија со 0-2 во Рига и ги зголеми значително надежите за пласман на ЕП 2020 и преку групата. Со осум бода, Македонија во четирите последни кола влегува со убави шанси и за второто место.

Прочитај повеќе

Да ја прескокнеме Летонија, не е тоа некоја филозофија

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва (20.45 часот) во Рига го игра шестиот меч од квалификациите за ЕВРО 2020 и ја посакува втората победа, против истиот противник кој веќе го совлада еднаш во Скопје. Летонците се аутсајдери во групата, имаат „пет од пет“ порази, а селекторот Игор Ангеловски се надева дека ќе имаат и шести по вечерашнат

Прочитај повеќе

Фудбалерите на прошетка низ Рига (ФОТО)

Најдобрите македонски фудбалери се подготвуваат за вечерашниот квалификациски натпревар против Летонија, а убавите временски услови ги искористија претпладнево малку да ги разгледаат и убавините на Рига. Во пријатна атмосфера се очекува шестиот меч од квалификациите, а репрезентативците најавуваат триумф против Летонците.

Прочитај повеќе

Ангеловски: Со победа против Летонија влегуваме во егал финиш за пласман на ЕП 2020

Многу важен натпревар и претстои на македонската фудбалска репрезентација утревечер во Рига. Целта на Македонија се трите бода, да комплетира осум и на четири кола до крајот да влезе во егал завршница со надеж за пласман на ЕП 2020. Селекторот Игор Ангеловски и напаѓачот Иван Тричковски веруваат во успех против Летонците.

Прочитај повеќе

Без Елмас против Летонија? Повреда на последниот тренинг

Фудбалската репрезентација на Македонија многу веројатно ќе остане без услугите на Елиф Елмас за утрешниот квалификациски натпревар против Летонија во Рига. На денешниот официјален тренинг, и тоа во последните моменти, тој заработи повреда на скочниот зглоб, по што е префрлен во болница на дополнителни медицински прегледи.

Прочитај повеќе