Вести од А-тим

Актуелно

Националниот тим ќе донира во борбата против коронавирусот

Фудбалската репрезентација на Македонија е првиот спортски колектив од државата кој одлучи да даде финансиска донација во фондот за помош од коронавирусот. Во овие тешки мигови, фудбалерите и стручниот штаб се очекува да соберат околу 40.000 евра и да ги уплатат на жиро-сметката на Фондот за борба со Covid-19.

Прочитај повеќе

Пандев: Сакам да кажам „збогум“ пред преполни трибини во Џенова по крајот на оваа сезона

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, би сакал да се стави крај на фантастичната кариера по завршувањето на оваа сезона, пред преполни трибини на стадионот „Луиџи Ферарис“ во Џенова, каде ги мина последните пет сезони. Единствената идеја која се уште го премислува Горан Пандев е одложувањето на Европското првенство и огр

Прочитај повеќе

УЕФА планира откажување на второто издание од Лигата на нации: Македонија без натпревари оваа есен!?

​Европската куќа на фудбалот за понеделник закажа итен состанок на кој треба да се разгледа ситуацијата со останатите натпреварувања под капата на УЕФА, освен европските клупски натпреварувања и баражите за пласман на ЕП 2020.

Прочитај повеќе

Илија Нестороски пред Велигден помогна загрозени семејства од Прилеп

Македонскиот фудбалски репрезентативец Илија Нестороски не ги заборава своите прилепчани во моментите на криза предизвикана од коронавирусот. Тој помогна голем број загрозени семејства од Прилеп пред Велигденските празници со храна и неопходни продукти. Во текот на денешниот ден, помошта им е поделена на оние на кои им е најпотребна во овие мигови.

Прочитај повеќе

Македонија, очекувано, без промени на најновата ФИФА листа: Само една промена на цела листа

​Македонската фудбалска репрезентација, сосема очекувано, си остана на 68. место на најновата ФИФА ранг листа објавена денеска во период кога фудбалот е „мртов“ поради коронавирусот.

Прочитај повеќе