Вести од Прва лига

Актуелно

ВИДЕО: Извонреден деби-гол на Дориев за Шкендија во ремито на Чаир

​Македонскиот репрезентативец Љупчо Дориев е спасителот на Шкендија во Чаир на стартот од новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. Шкендија ремизираше (2-2) на гостувањето против Шкупи благодарение само на евро-погодокот и асистенцијата на Дориев во вториот дел откако по првото полувреме црвено-црните имаа негатива од 2-0.

Прочитај повеќе

Дориев: Шкендија ќе игра уште подобро, верувам во успех против Сумгај

Љупче Дориев е оптимист дека Шкендија ќе успее да го мине Сумгај во првата квалификациска рунда за Лигата на Европа, но предупредува дека клубот од Азербејџан дефинитивно не е наивен противник.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА КОЛОТО: ЉУПЧО ДОРИЕВ (ШКЕНДИЈА)

Шкендија извлече реми на Чаир (2-2) против Шкупи иако по првиот дел имаше негатива од два гола. Во првиот првенствен меч во дресот на Шкендија, Дориев покажа дека е врвно засилување. Речиси самиот го извлече тимот од непријатната ситуација, постигна гол и забележа асистенција до Валон Ахмеди за израмнување на резултатот.

Прочитај повеќе

Шкупи со ново засилување - се најавува атак на титулата

Шкупи продолжува со ангажман на интернационални засилувања откако денеска потпиша договор и со фудбалер од Азербејџан. 27-Годишниот Елвин Јунушада е нов член на прволигашот од Чаир, откако овој дефанзивец по настапите за Нефчи, Карабах, Сабаил и за Сабах ја прифати понудата за преселба во Македонија.

Прочитај повеќе

Лига Европа: Шкендија и Шкупи против азербејџанските Сумгајт и Нефчи, а Ренова со ерменски Алашкерт

​Азербејџан како дестинација е судена за македонските екипи во европските натпреварувања ова лето. По Силекс, кој ќе се соочи со Карабах во квалификациите за ЛШ, и Шкендија и Шкупи ќе мора да патуваат во Азербејџан, додека Ренова патува во Ерменија.

Прочитај повеќе