Вести од Прва лига

Актуелно

ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАРИ: Шкендија загуби од Приштина, реми на Пелистер и Брегалница во Битола

​Комбиниран состав на Шкендија, главно од помладите фудбалери кои не добиваат посериозна шанса во шампионатот, загуби од косовскиот прволигаш Приштина со 1-2 (0-1) на пријателскиот натпревар кој се одигра во Тетово.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ТИМ НА 14. КОЛО!

Очигледно долга и неизвесна ќе биде трката за шампионската титула сезона во Првата македонска фусбалска лига. Вардар никако да се одлепи на врвот, откако во 14. коло го запиша и вториот пораз сезонава, овој пат на гостувањето од Струга Трим Лум. Сето тоа за доближување на Шкендија која славеше на гостувањето против Работнички.

Васоски суспендиран два натпревари за исклучувањето во Струга

​Шефот на стручниот штаб на Вардар, Александар Васоски доби суспензија од два натпревари по исклучувањето на натпреварот од 14. коло во ПМФЛ на гостувањето против Струга Трим Лум.

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА 14.КОЛО: ХРИСТИЈАН КИРОВСКИ (СТРУГА ТРИМ ЛУМ)

Струга Трим Лум игра одлично на домашен терен, успеа да го сопре и налетот на Вардар и да го совлада со 2-1, а еден од најзаслужните за тоа беше некогашниот „вардарец“, Христијан Кировски. Тој кариерата ја почна токму во таборот на „црвено-црните“, мина низ многу клубови во кариерата, беше и интернационалец, а негово искуство сега е повеќе од драго

Шкендија со два пенали до три бода против Работнички

Актуелниот првак Шкендија славеше триумф од 1-2 против Работнички во последниот меч од 14.коло во Првата фудбалска лига. Агим Ибраими во 19. и во 90.минута беше успешен реализатор на двата пенали за Шкендија на овој меч, а Работнички поведе во шестата минута со голот на Николче Шаркоски.