Вести од Прва лига

Актуелно

Клубовите на средба со ФФМ: Временската рамка и протоколите од владата најзначајни при одлука за продолжение на Првата лига

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија на еден од терените од тренинг центарот „Петар Милошевски“ одржа состанок со раководните луѓе на десетте клубови од Прва македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Ренова: Ние не сакавме да играме, ризикот е преголем...

Челниците на Ренова преку соопштение ја критикуваа одлуката за продолжение на фудбалската сезона во Македонија, потенцирајќи дека непотребно се ризикува со здравјето на фудбалерите. Обраќањето до јавноста на поранешниот македонски првaк го пренесуваме во целост:

Прочитај повеќе

ФФМ донесе одлука: Сезоната продолжува со плеј-оф и плеј-аут, без испаѓање

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија на денешниот состанок донесе предлог одлуки за продолжување на натпреварувачката сезона 2019/2020 од Прва МФЛ која беше прекината во март поради епидемијата COVID-19, со тоа што, како и што се очекуваше, донесе одлука финишот од сезоната да се доигра со плеј-оф и плеј-аут

Прочитај повеќе

ФФМ предложи три решенија за крај на сезоната во Првата лига, клубовите треба да одлучат

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија во „Куќа на фудбалот“ одржа состанок со претставници на клубовите од Прва МФЛ. На средбата присуствуваа и претставници од Институтот за јавно здравје.

Прочитај повеќе

Прволигашите утре ќе решеваат за судбината на сезоната 2019/2020

​Фудбалската федерација на Македонија ги подготви и денеска пред претставници на координативниот кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на Корона вирус CoVid-19 ги презентираше сите услови од здравствениот протокол за враќање на фудбалските екипи на тренинзите и натпреварите со целосна одговорн

Прочитај повеќе