Вести од месец Септември, 2019

Актуелно

МАКФУДБАЛ - ТИМ НА 5. КОЛО!

Академија Пандев и натаму продолжува со одличните изданија на стартот од новата сезона. Со триумф над Ренова и по пет одиграни рунди „пандевци“ ја задржаа предноста на врвот од табелата. Вардар се враќа активно во игра по триумфот над Струга ТЛ, а 5. коло конечно донесе победа и за Шкендија во шампионатот. Сега „романтичарите“ се последнопласирана

Прочитај повеќе

„Младост“ во Струмица од денеска е стадион „Благој Истатов“

​Градскиот стадион „Младост“ во Струмица од денеска е со ново име согласно одлуката на раководството на ФК Беласица кој е концесионер на еден од најголемите стадиони во Македонија.

Прочитај повеќе

Велковски се повреди по само 15 минути игра, принудно заменет на дербито со Хајдук

​Македонскиот репрезентативец Дарко Велковски не може никако да стави точка на повредите кои го пратат по пристигнувањето во дресот на хрватска Ријека.

Прочитај повеќе

Тричковски не греши кога е најважно, спаси бод за АЕК против Омонија

Македонскиот репрезентативец Иван Тричковски продолжи со одличните игри во дресот на АЕК Ларнака, постигнувајќи два погодоци во дербито против Омонија што заврши со резултат 2-2. Гостите се наоѓаа на чекор до голема победа, но Тричковски со гол во судиското продолжение им донесе огромна радост на домашните навивачи во Ларнака.

Прочитај повеќе

ВТОРА ЛИГА - ЗАПАД: Скопје победи со Лабуништа со гол во 93. минута, убедлив Пелистер

Скопје го доби дерби дуелот од 4. коло во Втората лига - Запад против Лабуништа триумфирајќи минимално со 1-0 на Автокоманда со голот на Филип Јаневски во 93. минута од средбата. На тој начин скопјани сега со 10 бода од четири натпревари се осамени лидери во првенството.

Прочитај повеќе