Вести од месец Август, 2019

Супер-дуел во осминафиналето од Купот: Шкендија против Вардар

Голема дерби пресметка го очекува македонскиот фудбал во осминафиналето од Купот на Македонија. Денешната ждрепка во ФФМ сакаше во битката за четвртфинале да се соочат Вардар и Шкендија.

Прочитај повеќе

Милевски повика 25 фудбалери за мечот со Ф. Острови: Ова е најдоброто во моментов

Селекторот на младата репрезентација на Македонија, Благоја Милевски го соопшти списокот репрезентативци за првиот квалификациски натпревар за пласман на ЕП 2021 кој не очекува на 10. септември против Фарските острови во Скопје.

Прочитај повеќе

Брегалница ја промовираше својата прва официјална интернет страница (www.fkbregalnica.mk)

​По добивањето на новиот сопственик и главен финансиер, познатиот македонски стопанственик, Кирил Гогов, вистински спортски мецена кој ја препозна идејата за враќање на Брегалница во вистинскиот сјај, ФК БРЕГАЛНИЦА дефинитивно отвора нова страница во својата историја.

Прочитај повеќе

Шкупи и со втор убедлив триумф во претквалификациите за ЛШ

​Македонскиот шампион во футсал, екипата на Шкупи запиша рекордна победа во претквалификациите за Лигата на шампионите. Шкупи во второто коло од претквалификациите триумфираше со убедливи 11-1 (6-0) против Енкамп од Андора.

Прочитај повеќе

Летонија ќе биде во комплетно нов лик против Македонија

​Последнопласираната селекција во нашата квалификациска група за пласман на ЕП, репрезентацијата на Летонија, со комплетно изменет состав ќе ја очекува пресметката против Македонија на 9. септември во Рига.

Прочитај повеќе