Вести од месец Август, 2019

Актуелно

Ќе се вратат ли насмевките во Шкендија? По триумф против Македонија ЃП

Шкендија е со очаен старт на сезоната во Првата македонска фудбалска лига, два порази во првите две кола, па затоа и нема друг избор освен да атакува на прв триумф на денешниот дуел од 3. коло против Македонија ЃП во Тетово. Слабата реализација на шансите е главната причина за лошите резултати на Шкендија, ќе мора овој сегмент значително да го попр

Прочитај повеќе

Велинов: Го освоивме Радовиш, Брегалница ќе биде уште поубедлива во иднина

​Согласно посакувањата Брегалница со триумф против Плачковица во Радовиш ја стартуваше новата сезона во Втората лига - Исток, најавувајќи ги амбициите за прволигашка промоција.

Прочитај повеќе

У-18: Победа над Унгарија за трето место на турнирот во Чешка

Македонската репрезентација до 18 години, предводена од селекторот Шкумбин Арслани, го освои третото место во 26-то издание од силниот меѓународен турнир „Вацлав Јежек“ во Чешка, каде освен нашата и домашната селекција учествуваа и Украина, Словачка, Латвија и Унгарија.

Прочитај повеќе

Деби со победа: Елмас одигра 20 минути во трилер-мечот во Фиренца

Елиф Елмас одигра дваесет минути за Наполи на првиот овосезонски натпревар на италијанскиот вицепрвак, во кој „наполитанците“ во огромна битка славеа на гостински терен над Фиорентина со 3-4.

Прочитај повеќе

Втора лига - Исток: Брегалница со пресврт до триумф во Радовиш

Фудбалерите на Брегалница се соочија со проблеми, но одговорија на предизвикот на стартот од новата сезона во Втората лига - Исток, триумфирајќи со 2-4 на гостувањето против Плачковица. Домашните фудбалери двапати водеа, со 1-0 и 2-1, но квалитетот на Брегалница беше пресуден, па со головите на Велинов, Миленковски, Георгиев и Настевски штипјани за

Прочитај повеќе