Вести од месец Јуни, 2019

Роберто Родригез Санчез: Тајната на шпанскиот фудбал е во работата со топка

Трет ден од Интернационалниот семинар за фудбалски тренери „Учиме од шпанскиот фудбал“ кој се одржува во Хотел Гогов во Пехчево. Беа одржани два тренинзи со практична презентација, а едукаторите Фран Алонсо и Роберто Родригез Санчез заедно со учесниците на семинарот демонстрираа дел од акциите за подобрување на играта во транзиција, позициона игра

Прочитај повеќе

Славчо Војневски е нов тренер на словачкиот прволигаш Серед

​Македонскиот стратег Славчо Војнески има нов предизвик. По неколкугодишна турска авантура, Војнески сега се сели во Словачка. Тој е именуван за нов шеф на стручниот штаб на словачкиот прволигаш Серед. Презентацијата ќе биде извршена на 1. јули.

Прочитај повеќе

И голманот Мифтари е ново име во Шкупи

​Во серијата засилувања за новата сезона, Шкупи во своите редови го врати и 23-годишниот голман Албан Мифтари.

Прочитај повеќе

Фран Алонсо: Интензитетот во играта ја прави Премиер - лигата најдобра во светот

Шпанскиот стратег Фран Алонсо е главен предавач на Интернационалниот семинар за фудбалски тренери „Учиме од шпанскиот фудбал“ што се одржува во Хотел Гогов во Пехчево. Огромно искуство од Премиер - лигата, ученик на врвната шпанска школа, повеќегодишна работа со врвни тренерски имиња како Маурсио Покетино, Роналд Куман, Семи Ли и Сем Алардајс.

Прочитај повеќе

Николов пред можна преселба во италијанска Бреша!?

​Македонскиот репрезентативец Бобан Николов е пред можна преселба во Серија А. Новопромовираниот член на најсилната италијанска лига, Бреша е сериозно заинтересирана во своите редови да го види фудбалерот од средниот ред на унгарски Мол Види.

Прочитај повеќе