Вести од месец Maj, 2019

Актуелно

Џеват Елмас: За иднината на Елиф ќе одлучиме заедно со Фенербахче

Во врска со големиот медиумски интерес околу можниот трансфер на Елиф Елмас и многуте шпекулации во јавноста, за првпат во јавноста, во официјален разговор за МАКФУДБАЛ се огласи неговиот татко и официјален агент г-дин Џеват Елмас.

Прочитај повеќе

Супер-вест: Алиоски почна со тренинзи пред Полска и Австрија (видео)

Езгијан Алиоски почна со тренинзи по незгодната повреда поради која го пропушти финишот од сезоната на Лидс. Македонскиот репрезентативец објави видео со наслов „Рехабилитацијата е завршена, чувството е прекрасно да се вратиш на работа“, како потврда дека најтешкиот дел по повредата е завршен.

Прочитај повеќе

ЖФК Драгон го освои Купот на Македонија за жени

​Фудбалерките на ЖФК Драгон 2014 го освоија Купот на Македонија за жени откако во финалето кое се одигра на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани славеа со 3-1 против ЖФК Тиверија.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА МЕСЕЦ АПРИЛ ВО ВТОРА ЛИГА: МАРКО ЃОРЃИЕВСКИ (БОРЕЦ)

Велес од следната сезона конечно повторно ќе биде прволигашки фудбалски град благодарение на доминантната сезона на Борец во Втората лига - Исток. А, еден од креаторите на извонредните резултати во пролетниот дел од сезоната, без сомнение, е младинскиот репрезентативец Марко Ѓорѓиевски.

Прочитај повеќе

Вардар не доби лиценца за настап во Европа!

Вардар не доби лиценца за настап во Лигата на Европа следната сезона, информираа денеска од Комисијата за лиценцирање при ФФМ.

Прочитај повеќе