Бешикташ го купува Адис Јаховиќ како замена за Бурак Јилмаз

Еден од најголемите турски клубови Бешикташ го купува македонскиот интернационалец Адис Јаховиќ, објави турскиот весник „Фанатик“. Тој треба да биде замена за Бурак Јилмаз, кој прави трансфер во Лил.

Тренерот на Бешикташ, Серген Јалчин, побарал од раководството да го доведе токму Јаховиќ во тимот. Тој одлично ги познава неговите квалитети од периодот додека беше на клупата на Коњаспор и на Малатијаспор, а Јаховиќ играше во дресот на овие клубови.

Адис Јаховиќ пред шест месеци направи трансфер во Анталијаспор и на 12 натпревари постигна шест гола. Оваа сезона има вкупно 17 гола во турската Суперлига на 33 меча. 


 

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Антонио Павиќ - ново име во Шкендија
02.08.2020
Шкендија успешно финализираше уште еден трансфер, потпишувајќи договор со хрватскиот интернационалец Антонио Павиќ. Овој 25-годишен фудбалер настапува како лев бек, а во Шкендија пристигна од редовите на Железничар, откако претходно настапуваше и за Копер и за Осијек.
Види детали