УЕФА одлучи: Против Косово во октомври, финалето од Лигата на нациите во ноември

УЕФА веќе го подготви планот за репрезентативните натпревари до крајот на календарската година кој само треба да биде потврден на 17. јуни на состанокот на Извршниот комитет.

Јасно е дека престојнава есен ќе биде повеќе од активна за националните тимови кои ќе стартуваат со септемвриските натпревари од втората сезона во Лигата на нации. Македонија во Лигата Ц во септември се очекува да ги одигра првите две кола од новиот циклус, против Ерменија на 5. септември во Скопје и против Грузија на 8. септември на гостински терен. За октомври, пак, се предвидени 3. и 4. коло.

Со оглед на значењето на натпреварите, пак, бараж-пресметките за пласман на ЕП, односно полуфиналето и финалето, исто така ќе се играат оваа есен но во различни прозорци а не во неколку денови како што беше претходно планирано.

Македонија во октомври во Скопје треба да го игра и полуфиналето со Косово за пласман на ЕП, а денот Д околу пласман на собирот на најдобрите на Стариот континент, односно евентуалната финална пресметка против Грузија или Белорусија треба да се игра на почетокот од ноември. Во ноември ќе се одиграат и последните две кола од новата Лига на нациите.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Антонио Павиќ - ново име во Шкендија
02.08.2020
Шкендија успешно финализираше уште еден трансфер, потпишувајќи договор со хрватскиот интернационалец Антонио Павиќ. Овој 25-годишен фудбалер настапува како лев бек, а во Шкендија пристигна од редовите на Железничар, откако претходно настапуваше и за Копер и за Осијек.
Види детали