Горан Пандев со Интер пред 10 години се искачи на кровот на Европа (ВИДЕО)

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев денеска има повод за прослава на голем јубилеј. Пред точно 10 години, на 22 мај 2010 година, Пандев го развеа македонското знаме на „Сантијаго Бернабеу“ во знак на триумфот на Интер во Лигата на шампионите. 

Во финалната пресметка, Интер го совлада Баерн Минхен со 2-0, со головите на Диего Милито. Горан Пандев беќе стартер на финалниот меч и даде голем придонес во освојување на титулата. Истата сезона, Интер предводен од Жозе Мурињо, освои тројна круна, дополнувајќи ги и пехарите од Серија А и националниот Куп на Италија. 
   

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Ренова: Ние не сакавме да играме, ризикот е преголем...
26.05.2020
Челниците на Ренова преку соопштение ја критикуваа одлуката за продолжение на фудбалската сезона во Македонија, потенцирајќи дека непотребно се ризикува со здравјето на фудбалерите. Обраќањето до јавноста на поранешниот македонски првaк го пренесуваме во целост:
Види детали