Второлигашите бараат проширување на Првата лига на 16 екипи

Управниот Одбор при Фудбалската Федерација на Македонија доби допис од клубови од двете втори и од третите лиги, кои бараат прекин на сезоната во нивните рангови на натпреварувања, но и проширување на Првата лига од 10 на 16 екипи.

Потенцирајќи дека Ракометната Федерација на Македонија веќе се решила на сличен чекор, клубовите бараат ФФМ да го следи тој потег, па во следната сезона во елитното друштво да влезат по три екипи од Втората лига - Исток и Втората лига - Запад, а притоа да нема испаѓање ниту од Првата, ниту од двете втори лиги.
 

 

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Ренова: Ние не сакавме да играме, ризикот е преголем...
26.05.2020
Челниците на Ренова преку соопштение ја критикуваа одлуката за продолжение на фудбалската сезона во Македонија, потенцирајќи дека непотребно се ризикува со здравјето на фудбалерите. Обраќањето до јавноста на поранешниот македонски првaк го пренесуваме во целост:
Види детали