Македонија, очекувано, без промени на најновата ФИФА листа: Само една промена на цела листа

Македонската фудбалска репрезентација, сосема очекувано, си остана на 68. место на најновата ФИФА ранг листа објавена денеска во период кога фудбалот е „мртов“ поради коронавирусот.

Македонија со 1347 бода е на 68-та позиција, на листата на која има само една промена воопшто. Јужен Судан единствено на цела листа напредуваше за една позиција и сега е на 168. место.

На врвот на листата и натаму е Белгија со 1765 бода, пред Франција со 1733 бода и Бразил со 1712 бода. На четвртото место е Англија, а понатаму во Топ 10 следат и Уругвај, Хрватска, Португалија, Шпанија, Аргентина и Колумбија.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Ренова: Ние не сакавме да играме, ризикот е преголем...
26.05.2020
Челниците на Ренова преку соопштение ја критикуваа одлуката за продолжение на фудбалската сезона во Македонија, потенцирајќи дека непотребно се ризикува со здравјето на фудбалерите. Обраќањето до јавноста на поранешниот македонски првaк го пренесуваме во целост:
Види детали