Футсал селекцијата ги почнува претквалификациите за ЕП 2020 (19 ч.)

Македонската футсал репрезентација, денеска од 19 часот во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје со натпреварот против Велс го почнува претквалификацискиот турнир за пласман во елитната рунда квалификации за ЕП 2022.

Македонија посакува победнички старт во желбата за прво место во групата во која уште е и селекцијата на Норвешка.

„Јасно е дека ја носиме фаворитската улога, и не бегаме од тоа и покрај тоа што има нарушена самодоверба меѓу репрезентативците по претходните неуспеси. Но, посакуваме победнички старт против Велс бидејќи потоа не очекува главната битка со Норвешка за првото место во групата“ - вели македонскиот селектор Васко Скендеровски.

Македонија натпреварот против Норвешка ќе го игра во сабота (1. февруари), исто така од 19 часот во СЦ „Јане Сандански“.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА КОЛОТО: ЉУПЧО ДОРИЕВ (ШКЕНДИЈА)
11.08.2020
Шкендија извлече реми на Чаир (2-2) против Шкупи иако по првиот дел имаше негатива од два гола. Во првиот првенствен меч во дресот на Шкендија, Дориев покажа дека е врвно засилување. Речиси самиот го извлече тимот од непријатната ситуација, постигна гол и забележа асистенција до Валон Ахмеди за израмнување на резултатот.
Види детали