Висенте Дел Боске ја раскажа шампионската приказна во Скопје

Легендарниот шпански стратег Висенте Дел Боске, кој освои светска и европска круна со„црвената фурија“, како и многу трофеи во периодот кога го предводеше Реал Мадрид, денеска беше гостин на Агенцијата за млади и спорт и ФОН Универзитет во Скопје. Тој сподели моменти од животната приказна, тајните на неговата кариера и клучните правила кон успехот во фудбалот на фудбалските стручни лица, тренери, спортисти и спортски работници од државава.  

„Шпанија ги достигна светските и европските височини, но тоа не беше лесно да се оствари. Знаете дека репрезентацијата е составена најмногу од фудбалери на Барселона и на Реал Мадрид и не беше лесно тој тим да се спои во една победничка целина. Но, тоа секогаш беше мојата цел, да се гледа кон победата, ништо друго не ме интересираше, а истото го барав и од фудбалерите. Заедништвото во соблекувалната беше клучот за успехот на Шпанија, мислам дека тоа е најважната алка во секој спортски колектив“, изјави Висенте Дел Боске.

 

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Националните лиги ќе се играат до почетокот на август, мечот Македонија - Косово во септември
01.04.2020
Националните фудбалски првенства ќе се играат до крајот на јули или почетокот на август, а дотогаш ќе бидат одиграни и европските натпреварувања, Лигата на шампионите и Лигата на Европа. За септември се одложени бараж - натпреварите од плејофот во Лигата на нации за пласман на Европското првенство.
Види детали