Сејдини на средба со првиот човек на косовската федерација: Соседите бараат повеќе билети за баражот од Лигата на нации

Претседателот на Фудбалската Федерација на Македонија, Мухамед Сејдини, во Приштина беше гостин на првиот човек на косовскиот фудбал, Агим Адеми.

Како што е наведено на официјалната страница на Косовската Фудбалска Федерација, на средбата е дискутирано за координација меѓу двете федерации, за што подобра организација на баражот за влез на ЕП 2020 што ќе се игра во март во Скопје. Воедно, Адеми побарал и зголемување на бројот на влезници за гостите, се со цел репрезентативците на Косово да имаат што поголема поддршка на Националната Арена „Тодор Проески“.

Двајцата председатели разговарале и за други специфики за организирање на овој натпревар, како и за продлабочување на соработката помегу двете федерации.

Натпреварот меѓу Македонија и Косово ќе се игра во Скопје на 26 март. Победникот на овој дуел потоа во финалето од групите Д од Лигата на Нации ќе гостува на подобриот од дуелот Грузија – Белорусија, а победникот од ова финале ќе обезбеди пласман на ЕП 2020.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА 20 КОЛО: ДАВИД ТОШЕВСКИ (РАБОТНИЧКИ)
25.02.2020
Работнички е во пролетна офанзива, забележа две победи во низа и го напушти последното место на табелата. Лошата есен е минато, после освојувањето на Струга падна и Шкупи на арената „Тодор Проески“, а најзаслужен за триумфот е Давид Тошевски кој ги постигна двата гола.
Види детали