Изов: Австријките се големи фаворитки, но ќе се обидеме да се надигруваме

Македонската женска А репрезентација утре против Австрија на националната арена „Тодор Проески“ против Австрија ги продолжува натпреварите од квалификациите за Европското првенство.

Селекторот Кирил Изов вели дека подготовките минуваат во најдобар ред и се надева на борба во текот на целиот натпревар иако сме ослабени поради отсуствата на капитенката Наташа Андонова и Романа Трајковска.

„Веќе неколку денови се подготвуваме во Скопје за претстојниот натпревар против Австија. Нашата репрезентација е ослабена за овој дуел бидејќи не можеме да сметаме на капитенката Наташа Андонова поради повреда, а од истата причина ја немеме ниту Романа Трајковска. Австријките се силна репрезентација, фаворити за победа на утрешниот дуел, но сепак се надевам дека ќе бориме во текот на сите 90 минути и ќе биде убав фудбалски натпревар на националната арена“ - вели селекторот Кирил Изов.

Во нашата група лидер е Австрија со шест бодови (два натпревари), Србија има шест (три натпревари), Франција три (еден натпревар), Македонија три бода од три натпревари и Казахстан е без бодови по три одиграни кола.

Натпреварот се игра од 18 часот на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Антонио Павиќ - ново име во Шкендија
02.08.2020
Шкендија успешно финализираше уште еден трансфер, потпишувајќи договор со хрватскиот интернационалец Антонио Павиќ. Овој 25-годишен фудбалер настапува како лев бек, а во Шкендија пристигна од редовите на Железничар, откако претходно настапуваше и за Копер и за Осијек.
Види детали