Пораз и од Косово на футсал репрезентацијата во квалификациите за СП 2020

Македонската футсал репрезентација загуби и од Косово (5-7) во вториот натпревар од претквалификацискиот турнир за пласман на СП 2020 кој се игра во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.

Косово повторно го отвори мечот. Поведе со голот на Руковци во втората минута. Крстевски во четвртата израмни на 1-1, но гостите за 20 секунди со голот на Маџарај повторно стигнаа до водство (1-2). Алај во 13. минута зголеми на 1-3, Македонија повторно намали со голот на Исмаили во 16 минута, додека на полувреме се замина со резултат 2-4 откако на 2 секунди до крајот за Косово стрелаше Ќерими.

Нашите репрезентатици фуриозно го почнаа вториот дел и со головите на Зибери, Агуши и Мицевски стигнаа до целосен пресврт (5-4). Сепак, гостите успеаја да се стабилизираат и со головите на Пренџи во 34. минута и Керими и Топилја во самиот финиш да стигнат до конечна победа од 5-7.

Македонија в недела против Украина ќе го одигра последниот меч во овие квалификации за Светското првенство.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Триумф за Борец против десеткуваниот Вардар
08.08.2020
Борец го совлада Вардар со 0-1 во премиерниот меч од новата сезона 2020/21 во Првата фудбалска лига. Никола Радовиќ беше стрелец на победничкиот гол за велешани уште во втората минута од натпреварот. Тој одлично се снајде во протовнилкиот шеснаесетник откако доби длабинска топка од Фернандо, излезе сам пред Филип Илиќ и успеа да ја затресе мрежата.
Види детали