Убедлив пораз на футсал селекцијата од Словенија во претквалификациите за СП 2020

Македонската футсал репрезентација загуби убедливо со 1-6 од Словенија во првиот натпревар од претквалификацискиот турнир за пласман на СП 2020 кој се игра во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.

Македонија поведе на натпреварот со голот на Мицевски во 8. минута, но потоа се беше во знакот на Словенците. Најпрво Осредкар во 13. минута израмни на 1-1, а веќе во следната минута со голот на Зајц, Словенците поведоа и со 1-2. Чујец во 21. минута зголеми на 1-3, а со погодоците на Фидершек и Чех во два наврати, противничката репрезентација заокружи на 1-6.

Во првиот натпревар од групата претходно Украина славеше против Косово со 7-1.

Утре, од 17:30 часот, македонската футсал репрезентација во второто коло ја очекува пресметка со селекцијата на Косово, а последниот дуел од турнирот го играме в недела против Украина, исто така од 17:30 часот.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Работнички не отпатува на подготовки во Охрид поради позитивен случај на коронавирус
12.07.2020
ФК Работнички не отпатува на подготовки во Охрид откако се појави фудбалер со позитивен тест на коронавирус, објави клубот на официјалниот сајт.
Види детали