Тренчовски: Задоволни сме, не е лесно да се добие Шкендија во Тетово

Академија Пандев го совлада актуелниот првак Шкендија со 0-1, со голот на Марио Маслаќ во 45.минута од мечот. Тренерот Југослав Тренчовски вели дека неговиот тим одигра беспрекорен меч на тактички план, а успеа и да ги искористи слабостите во играта на Шкендија.

„Мора да се биде задоволен, ако се слави против Шкендија во Тетово. Тоа не е воопшто лесно. Се надевам дека вака ќе продолжиме и во продолжението од првенството. Одигравме натпревар на високо ниво, тркачки добро париравме, бевме организирани во дефанзивата, успеавме и да постигнеме победнички погодок“, истакна тренерот на Академија Пандев.

Академија Пандев има 21 бод, еден повеќе од Вардар кој денеска и гостува на Македонија ЃП во Ѓорче Петров.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Официјално: Првата лига ќе заврши со плеј-оф и плеј-аут, ПМФЛ следната сезона со 12 екипи
29.05.2020
​Согласно очекуваното, Управниот одбор на ФФМ денеска и официјално донесе одлука за продолжување на сезоната во ПМФЛ согласно форматот за кој се изјаснаа мнозинството прволигаши, со плеј-оф и плеј-аут, без испаѓање.
Види детали