И Крсте Велкоски поради повреда отпадна за мечевите со Словенија и со Полска

Селекторот Игор Ангеловски нема да може да смета на офанзивецот Крсте Велкоски, капитенот на босанскиот шампион Сараево, за престојните два квалификациски натпревари против Словенија и против Полска.

Велкоски на синоќешниот тренинг на арената „Тодор Проески“ заработил повреда на задната ложа, па по денешните детални лекарски прегледи утврдено е дека нема да може да биде во комбинација за настап. Според најавите Велкоски ќе мора да паузира три недели.

Велкоски е трет репрезентативец кој отпаѓа поради повреда, по Енис Барди и Дарко Велковски, а неизвесно е дали ќе може да помогне и десниот бек од Спортинг Лисабон, Стефан Ристовски.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Ренова: Ние не сакавме да играме, ризикот е преголем...
26.05.2020
Челниците на Ренова преку соопштение ја критикуваа одлуката за продолжение на фудбалската сезона во Македонија, потенцирајќи дека непотребно се ризикува со здравјето на фудбалерите. Обраќањето до јавноста на поранешниот македонски првaк го пренесуваме во целост:
Види детали