Албанецот Ернест Ѓока е нов тренер на Шкендија

Актуелниот фудбалски шампион на Македонија го промовираше Ернест Ѓока во нов тренер на клубот. Се очекува уште денеска 49-годишникот да го има првиот тренинг со клубот.

„Доаѓам во професионален клуб кој е многу добро конструиран. Моите први импресии се одлични. Подготвен сум за предизвикот кој се бара од мене. Знам дека мораме да победуваме, да ја освоиме титулата во домашното првенство, да играме во Лигата на Европа, а  зошто да не и во Лигата на шампионите“, изјави Ѓока. 

Ѓока го водеше албанскиот тим Кукс до титулата во домашното првенство и купот, a во кариерата ги предводеше и екипите на Аполинија, Томори, Фљамуртари,Влазнија и Камза.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Андрески: Работнички да тргне напред уште од Чаир
22.10.2019
Работнички утре (14.30 часот) ќе му гостува на Шкупи во Чаир, а новиот тренер Марјан Андрески ќе го има дебито како шеф на стручниот штаб. По поразот од Струга Трим Лум, Александар Влахо понуди оставка која беше прифатена од раководството, а промената на клупата треба да претставува еден вид шок-терапија за фудбалерите.
Види детали