Пораз и реми на репрезентацијата до 18 години на гостувањето во Израел

Македонската репрезентација до 18 години ремизираше (3-3) против врсниците од Израел на вториот пријателски натпревар одигран на гостински терен. 

Македонија предводена од Шкумбин Арслани водеше со 2-1, но на крајот се спасуваше од пораз откако Методи Максимов го даде голот за 3-3 во 75. минута. 

Израел поведе со 1-0 уште во втората минута, но македонската репрезентација преку Леон Игњатов во 10. минута израмни на 1-1. Игњатов постигна ефектен гол од слободен удар. Веќе во 20. минута Миран Салији носи водство за нашата селекција од 2-1.

Во второто полувреме, Израел направи пресврт со головите во 48. и 60. минута, но позитивен резултат за македонските фудбалски надежи донесе Методи Максимов со погодокот за 3-3 во 75. минута. 

Македонија настапи во следниот состав: Николоски, Далипи, Терзиев, Крстевски, Асани, Николов, Рамани, Илиевски, Салији, Игњатов, Салији; Играа уште: Омерагиќ, Ѓуркоски, Максимов, Станковски, Петејчук и Ќамили; 

Првиот дуел меѓу двете селекции заврши со убедлива победа од 3-0 за Израел. 

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Андрески: Работнички да тргне напред уште од Чаир
22.10.2019
Работнички утре (14.30 часот) ќе му гостува на Шкупи во Чаир, а новиот тренер Марјан Андрески ќе го има дебито како шеф на стручниот штаб. По поразот од Струга Трим Лум, Александар Влахо понуди оставка која беше прифатена од раководството, а промената на клупата треба да претставува еден вид шок-терапија за фудбалерите.
Види детали