Фудбалерките го победија Казахстан

Женската фудбалска репрезентација на Македонија се израдува на првата победа во новиот квалификациски циклус и воопшто прв триумф по подолг период. Избраничките на селекторот Кирил Изов го совладаа Казахстан во Скопје, на комплексот „Петар Милошевски“ со 4-1. Беа убедливи во текот на целиот натпревар и покажаа дека и женскиот фудбал во Македонија бележи напредок.

Наташа Андонова во шестата минута погоди за водство, а Гетјана Рочи осум минути подовцна зголеми на 2-0. Андонова од пенал во 28.минута зголеми на 3-0, а единствениот стрелец за Казахстан беше Мијасникова во 73.минута. Конечниот резултат го постави Гентјана Рочи само две минути подоцна.

Во финишот, беа покажани два црвени картони. Во составот на Македонија го заработи Јулија Живиќ.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Бенјамин Демир - „моторот“ на Македонија ЃП, тајното оружје во новата сезона! (ВИДЕО)
22.10.2019
Без сомнение, 23-годишниот крилен офанзивец Бенјамин Демир со игрите сезонава веќе сериозно се наметна и како една од централните фигури на домашната прволигашка сцена. Поранешниот младински репрезентативец е еден од носителите на играта на Македонија ЃП која со максимално високи амбиции го минува актуелниот шампионат...