Фудбалерките го победија Казахстан

Женската фудбалска репрезентација на Македонија се израдува на првата победа во новиот квалификациски циклус и воопшто прв триумф по подолг период. Избраничките на селекторот Кирил Изов го совладаа Казахстан во Скопје, на комплексот „Петар Милошевски“ со 4-1. Беа убедливи во текот на целиот натпревар и покажаа дека и женскиот фудбал во Македонија бележи напредок. 

Наташа Андонова во шестата минута погоди за водство, а Гетјана Рочи осум минути подовцна зголеми на 2-0. Андонова од пенал во 28.минута зголеми на 3-0, а единствениот стрелец за Казахстан беше Мијасникова во 73.минута. Конечниот резултат го постави Гентјана Рочи само две минути подоцна. 

Во финишот, беа покажани два црвени картони. Во составот на Македонија го заработи Јулија Живиќ.         

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА КОЛОТО: ЉУПЧО ДОРИЕВ (ШКЕНДИЈА)
11.08.2020
Шкендија извлече реми на Чаир (2-2) против Шкупи иако по првиот дел имаше негатива од два гола. Во првиот првенствен меч во дресот на Шкендија, Дориев покажа дека е врвно засилување. Речиси самиот го извлече тимот од непријатната ситуација, постигна гол и забележа асистенција до Валон Ахмеди за израмнување на резултатот.
Види детали