Вардар по победа против Струга ТЛ, Шкупи за првпат со Булент Акин

Фудбалерите на Вардар посакуваат продолжување на позитивната резултатска низа и против Струга Трим Лум кое е едно од најпријатните изненадувања на почетокот од новата сезона, во денешното 5. коло од Првата македонска фудбалска лига.

По претходната победа над Ренова на гости, сега „вардарци“ веруваат и во нова победа и покрај тоа што сосема е јасно дека ги чекаат незгодните стружани.

Од Струга ТЛ ја оставаат фаворитската улога на Вардар, но тренерот Јетон Беќири е сигурен дека може да парираат на „црвено-црните“ во желбата и да го изненадат фаворитот.

„Вардар игра во одлична форма последните неколку натпревари, по лошиот старт. Но, и покрај тоа што знаеме дека ја носи фаворитската улога во Скопје патуваме желни за максимално надигрување и борба да се дојде до позитивен резултат. Ќе ни недостасуваат и суспендираните Тафа и Касами, но верувам дека секој кој ќе настапи ќе го даде максимумот на терен“ – вели Беќири.

Шкупи, пак, на домашен терен предводен од новиот тренер Булент Акин атакува на трите бода против Силекс. За настап ќе конкурира и Бесар Исени, кој подолг период беше во аут поради повреда, но ќе недостасува поради суспензија Марин Јурина.

„Очекуваме тежок натпревар, Силекс е добар тим, но ние одиме на три бода. Веруваме дека може да донесеме триумф и радост за нашите навивачи“ - вели десниот бек на чаирчани, Филип Стојановски.

ПРВА ЛИГА – 5. КОЛО (денеска, 15:30 ч.)
Скопје: ВАРДАР – СТРУГА ТЛ
Тетово: ШКЕНДИЈА – РАБОТНИЧКИ
Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – БОРЕЦ
Скопје: ШКУПИ – СИЛЕКС
Вчера: АК. ПАНДЕВ - РЕНОВА 2-0
Standings provided by Sofascore LiveScore

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
„Тајмлес 2010“ и Горан Пандев: Шампионски прстен од Интер за Гранде Мачедоне (ФОТО)
25.05.2020
Најдобриот македонски фудбалер вечно ќе се сеќава на 2010, но ќе има шампионски прстен кој ќе го носи за спомен. Интер му подари шампионски прстен на Горан Пандев за фантастичниот успех што клубот го направи пред една деценија, кога го освои пехарот во Лигата на шампионите, но и трофеите во Серија А и во Купот на Италија.
Види детали