Шкендија го отпушти Ќатип Османи

Актуелниот првак Шкендија му даде отказ на досегашниот тренер Ќатип Османи. По лошиот старт на сезоната во Првата лига и последната позиција на која се наоѓа во моментот, но и лошиот настап на Шкендија на европска сцена, раководството на Шкендија реши да се раздели со Османи, и покрај неговото шампионско минато со клубот.

„ФК Шкендија објавува прекин на соработката со стручниот штаб. Анализирајќи ги актуелните состојби и негативните резултати во изминатиот период, менаџментот на клубот одлучи да го отпушти стручниот штаб предводен од Ќатип Османи. Шкендија му благодари на Ќатип Османи за историските постигнувања во изминатите години и му посакува се најдобро во иднина. До именување на нов шеф на стручниот штаб, со тимот ќе раководи Ерхан Селими“, се вели во известувањето од ФК Шкендија.

Шкендија по четири одиграни кола во првенството на Македонија има само еден освоен бод и се наоѓа на последната позиција на табелата. 

 

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
„Тајмлес 2010“ и Горан Пандев: Шампионски прстен од Интер за Гранде Мачедоне (ФОТО)
25.05.2020
Најдобриот македонски фудбалер вечно ќе се сеќава на 2010, но ќе има шампионски прстен кој ќе го носи за спомен. Интер му подари шампионски прстен на Горан Пандев за фантастичниот успех што клубот го направи пред една деценија, кога го освои пехарот во Лигата на шампионите, но и трофеите во Серија А и во Купот на Италија.
Види детали